URPL wycofuje z obrotu importowane termometry rtęciowe

Z URZĘDU

Autor: URPL/rynekaptek.pl   14-09-2016, 11:53

URPL wycofuje z obrotu importowane termometry rtęciowe Wycofane termometry zawierały toksyczną rtęć

Prezes URPL podjął decyzję o wycofaniu z obrotu i używania termometrów rtęciowych oznakowanych nazwą wytwórcy Yangcheng Dilling Medical Instruments, Chiny i nazwą importera Kvantum-tim, Chorwacja, dystrybuowanych przez Medical - Sprzęt Medyczny s.c.

Jak podaje Urząd, 24 marca br. otrzymał zgłoszenie o sprzedaży przez aptekę Antiqua w Nowym Targu termometrów lekarskich rtęciowych oznakowanych w języku chorwackim i opatrzonych nazwą Yangcheng Dilling Medical Instruments, Chiny i nazwą importera Kvantum-tim, Chorwacja.

W związku z tym 4 kwietnia br. Urząd wezwał właścicieli apteki do dostarczenia kopii faktur zakupu termometrów rtęciowych wyprodukowanych przez wymienione zagraniczne firmy.

11 kwietnia br. aptekarze poinformowali URPL, że termometry rtęciowe zostały zakupione od firmy Medical - Sprzęt Medyczny s.c. z siedzibą w Krakowie. Dodali, że zostali poinformowani, że termometry są z Chorwacji do wykorzystania zapasów, co miało związek z faktem, że Chorwacja weszła do UE w 2013 roku. Termometry miały zostać w obiegu do wykorzystania zapasów.

Urząd zaznacza, że właściciele spółki Medical - Sprzęt Medyczny, od której aptekarze kupili termometry, byli stroną postępowań zakończonych wydaniem decyzji wycofującej z obrotu i używania termometry lekarskie szklane, których wytwórcą są chińskie firmy, a które były importowane przez przedsiębiorstwa w Chorwacji.

URPL informuje, że powyższe decyzje wydano w celu ochrony zdrowia pacjentów i użytkowników ww. termometrów przed zagrożeniem powodowanym przez toksyczna rtęć zawartą w termometrach, a także w celu przeciwdziałania zagrożeniu porządku publicznego poprzez wprowadzanie do obrotu wyrobów zawierających substancję niebezpieczną wbrew obowiązującym przepisom.

Prezes Urzędu poinformował, że wszczął postępowania w sprawie firmy Medical - Sprzęt Medyczny s.c. W uzasadnieniu skierowanym do URPL, pełnomocnik firmy tłumaczy, że doszło do omyłkowego wydania Aptece „Antiqua” termometrów rtęciowych zamiast termometrów elektronicznych.

Jednak URPL nie dał wiary wyjaśnieniom przedstawiciela spółki. "Wątpliwe jest, że do omyłkowego wydania termometrów miałoby dojść trzykrotnie i trzykrotnie omyłka ta nie została wykryta" - ocenia Urząd.

Więcej: http://www.urpl.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH