WOIA w sprawie procedur DPD w aptekach

Z URZĘDU

Autor: WOIA/rynekaptek.pl   30-08-2016, 13:44

WOIA w sprawie procedur DPD w aptekach 20 września 2016 roku wejdzie rozporządzenie 20 września 2016 roku wejdzie w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej.

Prezes Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej wydał komunikat w sprawie procedur Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej w aptekach po 20 września 2016 r.

20 września 2016 roku wejdzie w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej z dnia 13.03.2015 (Dz.U.2015.381). Rozporządzenie to wprowadza następujące zmiany we współpracy hurtowni farmaceutycznych z aptekami:

1. Kwalifikacja odbiorców -  apteka może zostać poproszona o powtórne przesłanie dokumentów, gdzie będzie podlegał weryfikacji fakt, czy przedsiębiorca prowadzący aptekę jest również,,właścicieIem” zezwoIenia,

2. Umowy jakościowe hurtownie mogą rozszerzać umowy handlowe o część jakościową , np. o podanie, jakie w aptekach są lodówki, czy są w nich termo-rejestratory, jak jest monitorowana temperatura, ile jest zatrudnionych osób personelu fachowego, czy produkty lecznicze są przesuwane między poszczególnymi aptekami przedsiębiorcy, czy i ewentualnie jakim transportem są one przeprowadzone,

3. Zwroty – szczególnie dotyczy to produktów leczniczych - na protokołach zwrotu hurtownie będą wymagały podpisu osoby, która odpowiada w aptece za jakość towaru, czyli wg art.88 ust.5 PF jest to kierownik apteki lub zastępujący go magister farmacji. Podpisem tym kierownik oświadcza i niejako zapewnia osobę odpowiedzialną (też mgr farm.), że ten produkt byt przechowywany zgodnie z warunkami wymaganymi przez producenta bądź Farmakopeę i może zostać powtórnie zakwalifikowany do dystrybucji. Cały proces zwrotu musi być udokumentowany w formie pisemnej (protokół z pieczątkami i podpisami), lub elektornicznej. Przy zwrotach towarów termolabilnych do hurtowni może żądać wydruku z termo-rejestratora lodówkowego. Zwrot może nastąpić jedynie ze zgodą Osoby Odpowiedzialnej. Podobnie wygląda sytuacja z lekami tzw. nadzorowanymi (leki narkotyczne, psychotropowe i prekursory) ich zwrot i redystrybucja wymagają wcześniejszej zgody osoby odpowiedzialnej.

Jak podaje Prezes w komunikacie, rozporządzenie DPD nie narzuca aptekom żadnych dodatkowych zakupów sprzętu. Ma na celu jedynie bardziej szczegółowe niże dotychczas monitorowanie dystrybucji produktów Ieczniczych, mające na ceIu bezpieczeństwo ostatecznego ich odbiorcy. Za ten proces w hurtowni odpowiadają Kierownicy Hurtowni (magistrowie farmacji), którzy jako osoby odpowiedzialne, każdorazowo w oparciu o pisemnie sporządzoną analizę ryzyka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH