Zanurkują na wysokości 5,9 tys, m n.p.m.

Z URZĘDU

Autor: LJX/rynekaptek.pl   26-01-2015, 14:10

Zanurkują na wysokości 5,9 tys, m n.p.m.

Pięciu Polaków, członków wyprawy Nevado Tres Cruces 2015 MedExpedition, zamierza zanurkować w najwyżej położonym na świecie (5915 m n.p.m.) jeziorze kraterowym Tres Cruces i pobić rekord Guinnessa w nurkowaniu wysokogórskim.

Wyprawa ma również cel badawczy – uczestnicy będą mieli wszczepione urządzenia, tzw. miniaturowe rejestratory arytmii, aby sprawdzić, jak funkcjonuje serce w ekstremalnych warunkach. Zwykle korzystają z nich pacjenci kardiologiczni, w celu wykrycia np. przyczyny omdleń.

Dotychczas tylko sześciu osobom udało się zanurkować na wysokości powyżej 5500 m. n. p. m., w tym dwóm Polakom, członkom MedExpeditions. Obrany cel wyprawy, Tres Cruces Norte Lake, jest najwyżej położonym jeziorem kraterowym na świecie. Dzięki jego lejowatej misie, można się w nim zanurzyć na głębokość ponad 5 metrów, co klasyfikowane jest jako "nurkowanie".

Masyw Nevado Tres Cruces leży na granicy Chile i Argentyny, na południowych krańcach pustyni Atakama. Jest nie tylko jednym z najwyższych, ale także jednym z najrozleglejszych wulkanów w Andach. 22 lutego 2015 roku wyruszy z Polski ekipa, która zamierza dotrzeć do Jeziora Tres Cruces Norte i w pierwszej połowie marca pobić rekord Guinnessa.

Uczestnicy wyprawy to siedmiu pasjonatów wypraw górskich, nurkowania oraz zgłębiania zachowań ludzkich w ekstremalnych warunkach. Dwóch z nich jest lekarzami i wraz z ratownikiem medycznym będą przeprowadzać badania: monitoring pracy serca, EKG, analizy krwi oraz snu. Wszyscy nurkowie będą mieli wszczepiony pod skórę długoterminowo działający rejestrator arytmii – Reveal Linq. Ekipa MedExpeditions zostanie dodatkowo wyposażona w urządzenie do telemonitoringu oraz modem satelitarny w celu transmisji danych. Dzięki temu wszystkie zebrane dane będą dostępne do późniejszej analizy.

Nevdo Tres Cruces 2015 MedExpedition to wyprawa, która łączy dwa cele - projekt badawczy i próbę pobicia rekordu. Aby spełnić restrykcyjne wymogi konkursu Guinnessa, w wyprawie bierze udział dwóch niezależnych obserwatorów – wśród nich Dariusz Załuski, reżyser filmów o tematyce górskiej, himalaista, zdobywca pięciu ośmiotysięczników, w tym K2 oraz dwukrotnie Mount Everest.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH