ZZPF w sprawie raportu NIK dot. antybiotykoterapii

Z URZĘDU

Autor: ZZPF/ rynekaptek.pl   08-03-2018, 15:22

ZZPF w sprawie raportu NIK dot. antybiotykoterapii Z wielkim niepokojem przyjęliśmy informacje o wynikach raportu NIK dotyczącej niekontrolowanego stosowania antybiotyków przez hodowców zwierząt w Polsce - napisali członkowie Związku (fot. archiwum)

Związek Zawodowy Pracowników Farmacji (ZZPF) wydał stanowisko w sprawie raportu NIK dotyczącego stosowania antybiotyków u zwierząt hodowlanych.

"Z wielkim niepokojem przyjęliśmy informacje o wynikach raportu NIK dotyczącej niekontrolowanego stosowania antybiotyków przez hodowców zwierząt w Polsce" - napisali członkowie Związku w stanowisku.

ZZPF zauważył też brak narzędzi posiadanych przez NIK do kontroli ilości dawek antybiotyków, jakie są używane w hodowli oraz częstości ich podawania.

Przypomina, że istnieje taki specjalista jak farmaceuta, który wydaje leki weterynaryjne i doradza właścicielom zwierząt domowych oraz gospodarskich.

Związek oferuje wsparcie dla NIK w zakresie wiedzy i przygotowania zakresu obowiązków na stanowisko farmaceuty weterynaryjnego.

Wyniki kontroli NIK wskazują, że w hodowlach zwierząt antybiotyki są powszechnie używane. Stosowało je aż 70 proc. hodowców zwierząt z woj. lubuskiego objętych monitoringiem wody i pasz. W hodowlach indyków i kurcząt rzeźnych odsetek ten był jeszcze wyższy i przekraczał 80 proc. W każdym zbadanym wypadku użycie antybiotyków było uzasadniane względami leczniczymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH