1%: już ponad 90 postępowań wyjaśniających

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Leki Tylo z Apteki/ rynekaptek.pl   02-06-2015, 13:06

1%: już ponad 90 postępowań wyjaśniających WIF egzekwuje przepisy antykonentracyjne

Wszystkie podmioty, które wiedzą, że łamią prawo w zakresie przekroczenia 1 proc., zaczęły protestować przeciwko działaniom, przedstawiając to jako zamach na wolność gospodarczą - zauważa Stowarzyszenie Leki Tylko z Apteki.

Do niedawna Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne nie prowadziły kontroli w kwestii przestrzegania limitu właścicielstwa 1 proc. aptek w danym województwie ufając, że przedsiębiorcy przy wydaniu zezwolenia zobowiązali się do działania w ramach prawa. Narastające sygnały o łamaniu tego przepisu spowodowały konieczność wszczęcia kontroli. Wszystkie podmioty, które wiedzą, że łamią prawo zaczęły protestować przeciwko działaniom, przedstawiając to, jako zamach na wolność gospodarczą - zauważają członkowie Stowarzyszenia Leki Tylko z Apteki.

Pomimo istnienia podstaw prawnych, przepisy dotyczące ograniczenia koncentracji przedsiębiorstw na rynku aptecznym nie są egzekwowane. Tymczasem WIF ma prawne argumenty, żeby ograniczać działania sieci aptecznych odwołując się do poniżej przywołanych przepisów. Wbrew temu, co twierdzą zwolennicy niepohamowanego rozwoju sieci, są  podstawy prawne, by zezwolenia cofać - dodają.

Stowarzyszenie przywołuje art. 99 ustawy Prawo farmaceutyczne, zgodnie z którym właściwe organy nie wydają zezwolenia na prowadzenie apteki, jeżeli podmiot ubiegający się o zezwolenie prowadzi na terenie województwa więcej niż 1 proc. aptek ogólnodostępnych. Sytuacja, w której dany podmiot jest właścicielem więcej niż 1 proc. aptek na terenie województwa może być zagrożeniem dla konkurencyjności i bytu pozostałych przedsiębiorców prowadzących apteki na danym terytorium oraz może doprowadzić do negatywnych skutków dla pacjentów w zakresie cen i dostępności leków na tym obszarze.

"Zezwolenie na prowadzenie apteki wydawane jest pod warunkiem nieprzekraczania przez właściciela ustawowego limitu posiadania 1 proc. aptek w danym województwie, a w sytuacji w której ten warunek jest złamany zezwolenie przestaje obowiązywać. Jego wycofanie jest zwykłą formalnością. Zwolennicy rozrostu sieci aptecznych twierdzą, że prawo jest represyjne i działa wstecz. Nie jest to prawda, ponieważ prawo działa stale, a apteka łamiąc przepisy antykoncentracyjne naruszyła warunki wydania zezwolenia na prowadzenie działalności" - uważają członkowie Stowarzyszenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH