1 procent trafia na salę rozpraw

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Rzeczpospolita/rynekaptek.pl   29-07-2016, 11:10

1 procent trafia na salę rozpraw 1,5 tys. aptek może stracić pozwolenie na ich prowadzenie

Obecnie toczą się postępowania dotyczące egzekucji przepisów dekoncentracyjnych – mówi dla "Rzeczpospolitej" Paweł Trzciński, rzecznik GIF. Zdaniem prezesa Związku PharmaNET, Marcina Piskorskiego, to efekt nacisku korporacji aptekarskiej.

Postępowania wobec spółek, które przekroczyły 1 proc. udziału w województwie, są efektem przepisów antykoncentracyjnych. W obecnym stanie prawnym przewidzianym ustawą Prawo farmaceutyczne koncentracja danego przedsiębiorcy przekraczająca 1% aptek w danym województwie stanowi negatywną przesłankę do wydania pozwolenia na prowadzenie apteki (art. 99 ust. 3 pkt 3 ustawy – prawo farmaceutyczne).

Może być też podstawą do cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego na podstawie art. 37ap ust. 1 pkt 2 bądź 3 ustawy PF.

W przypadku obrotu produktem leczniczym swoboda działalności gospodarczej podlega prawnemu ograniczeniu. Obowiązujące przepisy w sposób jednoznaczny określają wielkość dozwolonej koncentracji – mówi dla "Rz" Milena Kruszewska, rzecznik Ministra Zdrowia.

Podmioty, które przekraczają próg 1 procenta, mają inne zdanie na ten temat. Przytaczają stanowisko Ministerstwa Skarbu Państwa z 3 grudnia 2008 r., kiedy ruszyła prywatyzacja Cefarmów. Choć wszystkie przekraczały progi ponad 1 proc. udziału w rynku aptek, to nabywcy dostali zgody na transakcje.

Zdaniem sieci, skoro przepisów nie zmieniono, to obowiązuje korzystna dla nich interpretacja. - Z treści obecnie obowiązujących przepisów wynika wprost, że zakaz dotyczy tylko wydawania nowych zezwoleń na prowadzenie apteki podmiotom mającym już 1 proc. aptek w województwie. Przepisy nie przewidują zakazu przekraczania poziomu 1 proc. przez przejmowanie działających placówek - przekonuje Marcin Tomasik, partner w Kancelarii Tomasik Jaworski Spółka Partnerska.

Zdaniem Marcina Piskorskiego, ograniczenie konkurencji na rynku jest w interesie korporacji aptekarskich. Jak mówi, nie biorą pod uwagę interesów pacjentów, którzy w obecnych realiach rynkowych dzięki sieciom zyskują dostęp do tańszych leków.

Wojewódzkie inspektoraty farmaceutyczne już w 2014 r. podjęły działania, które miały ustalić czy na terenie województwa objętego nadzorem nie doszło do przekroczenia 1 proc. aptek. Według danych z 2014 r. WIF prowadziły wówczas 8 postępowań w tym zakresie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH