10 proc. budżetu refundacyjnego na leki psychiatryczne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm, msx/rynekaptek.pl   20-10-2014, 10:40

10 proc. budżetu refundacyjnego na leki psychiatryczne Drogie leki psychiatryczne (foto: sxc.hu)

- Nie zgadzam się z tym, że w Polsce jest ograniczony dostęp do leków psychiatrycznych – stwierdzi ł Igor Radziewicz-Winnicki, podsekretarz stanu w MZ, który w Sejmie referował realizację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

W opinii Igora Radziewicza-Winnickiego, w sytuacji funkcjonowania ustawy refundacyjnej istnieją bardzo jasne, klarowne i przejrzyste zasady obejmowania leków refundacją wspomagających ochronie zdrowia psychicznego.

Z informacji przekazanych przez wiceministra zdrowia wynika, że same koszty leczenia schorzeń afektywnych w Polsce wynoszą rocznie około 530 mln zł w budżecie refundacyjnym, a koszty leczenia schizofrenii to ponad 300 mln zł. Ocenił on, iż w niespełna 11 miliardowym budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia, przeznaczonym na refundację lekową wszystkich jednostek chorobowych, schorzenia psychiatryczne stanowią niebywale wysoki odsetek, a wielkość nakładów finansowych NFZ na świadczenia psychiatryczne wzrasta.

Wiceminister przypomniał również, że leki dla pacjentów leczonych z powodów psychiatrycznych mają różną kategorię dostępności, ale są osiągalne zazwyczaj w cenie od 3,20 zł wzwyż, w zależności od poszczególnych produktów leczniczych.  W przypadku leków na schizofrenię są to koszty od 3,20 zł i nie przekraczają 30 zł za jedno opakowanie leków, które stosuje się w leczeniu schorzeń afektywnych.

Więcej: www.sejm.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH