100 dni, 21 projektów ustaw

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   26-02-2016, 11:39

100 dni, 21 projektów ustaw Minister zdrowia podsumowuje 100 dni pracy resortu

W resorcie zdrowia toczą się zaawansowane prace nad 21 projektami ustaw - poinformował minister Konstanty Radziwiłł podczas piątkowej (26 lutego) konferencji prasowej podsumowującej 100 dni rządu. Dodał, że ustawa wprowadzająca bezpłatne leki dla seniorów jest już w Sejmie.

- Z tego, co zostało zapowiedziane w expose (premier Beaty Szydło), już się wywiązaliśmy; prace trwają w bardzo wielu obszarach - ocenił minister Konstanty Radziwiłł. Poinformował, że resort zajmuje się obecnie 21 projektami ustaw. - To rozwinięty warsztat - zauważył.

Radziwiłł podkreślił, że zakończyły się już prace rządu nad projektem dotyczącym bezpłatnych leków dla seniorów powyżej 75 roku życia. Zapewnił, że nie ma żadnego zagrożenia, aby ustawa nie weszła w życie zgodnie z planem - 1 września ma zostać ogłoszona pierwsza tzw. lista S. Zwrócił też uwagę, że z roku na rok nakłady na bezpłatne leki dla seniorów będą rosły.

Minister mówił także o projekcie zmierzającym do odstąpienia od komercjalizacji szpitali. - Zrywamy z odpowiedzialnością, którą państwo w ostatnich latach przeniosło z siebie na wolny rynek - zapowiedział.

Inne projekty, o których mówił minister zdrowia, to ustawa antytytoniowa, która ma ograniczyć używanie również e-papierosów oraz zmniejszyć zapadalność na choroby "odtytoniowe", ustawa o publicznej służbie krwi, która m.in. dostosować polskie prawo do wymogów unijnych.

Przypomnijmy, że minister Konstanty Radziwiłł szczegółowo omówił zamiary rządu dotyczące polityki zdrowotnej w swoim wystąpieniu podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress, Katowice 18-20 lutego 2016 r.).

Mówiąc o krytykowanym przez opozycję projekcie ustawy o lekach dla seniorów zaznaczył, że dostęp do nich będzie się odbywał na podstawie wyłącznie daty urodzenia, dlatego, że jest to najprostsze rozwiązanie. - Będziemy przy tym koncentrować się nie na lekach najtańszych, ale na lekach z 30-50 - proc. odpłatnością, przypisanych do starości - zapowiedział Radziwiłł.

Minister zdrowia wypowiedział się również podczas HCC m.in. nt. odpowiedzialności państwa za zdrowie obywateli. Jak zaznaczył obecny rząd stoi na stanowisku, że należy odejść od błędnego poglądu, iż wolny rynek wystarczy do tego, aby nowoczesny system ochrony zdrowia mógł funkcjonować. W tym celu należy przywrócić rzeczywiste finansowanie służby zdrowia ze środków publicznych. Na razie trwają dyskusje w resorcie zdrowia, jak to będzie wyglądać.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE