11 mld ludzi na Ziemi pod koniec XXI wieku

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   13-08-2015, 15:23

11 mld ludzi na Ziemi pod koniec XXI wieku Liczba ludności osiągnie 11 mld?

W połowie XXI w. liczba mieszkańców Ziemi wzrośnie do 9,7 mld, a w końcu wieku będzie nas 11,2 mld - powiedział ekspert ONZ. Wystąpienie miało miejsce na konferencji Joint Statistical Meetings (JSM 2015) w Seattle, poświęconej prognozom demograficznym.

Obecnie na liczba mieszkańców Ziemi wynosi 7,3 mld - przypomniał John R. Wilmoth, odpowiedzialny w ONZ za kwestie populacyjne.

Według prognoz ONZ liczba mieszkańców Ziemi w obecnym wieku nie przestanie się zwiększać, o ile nie dojdzie do bezprecedensowego obniżenia płodności w tych częściach Afryki subsaharyjskiej, gdzie wzrost populacji jest wciąż najbardziej intensywny.

Prawdopodobieństwo, że liczebny rozwój populacji świata zatrzyma się jeszcze w tym wieku, ONZ oszacowało na 23 proc.

Liczebność populacji ludzi na świecie w 2100 r. będzie wynosić od 9,5 do 13,3 mld - poinformował Wilmoth, powołując się na wyniki modelowania zmian demograficznych, wykorzystujące procesy historyczne i współczesne dane.

Tylko w USA liczba ludności ma się co roku (do końca wieku) powiększać średnio o 1,5 mln. Tym samym z obecnych 322 mln liczba Amerykanów w końcu wieku wzrośnie do 450 mln - powiedział ekspert.

Głównym czynnikiem powodującym przyrost ludności na świecie jest prognozowany wzrost populacji Afryki. Obecnie na kontynencie tym żyje 1,2 mld osób. Do końca wieku ich liczba ma osiągnąć od 3,4 do 5,6 mld.

Na kontynencie tym utrzymuje się wciąż wysoki poziom płodności - zaznacza ekspert. I choć w ostatniej dekadzie współczynnik dzietności (czyli wskaźnik określający liczbę urodzonych dzieci przypadających na jedną kobietę w wieku rozrodczym) w Afryce obniżał się, spadał on o wiele wolniej, niż spadek, jaki obserwowano w latach 70. w Azji, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.

Wydaje się, że w niektórych krajach afrykańskich spadek współczynnika dzietności zatrzymał się. Np. w Nigerii (najbardziej zaludnionym kraju Afryki) wysoki wskaźnik płodności może oznaczać, że do 2100 r. liczba ludności wzrośnie ponad czterokrotnie - ze 182 mln do 752 mln mieszkańców - sugeruje ONZ.

Wilmoth zaznacza, że choć istnieje duża niepewność dotycząca tych trendów, to prawdopodobieństwo, że ludność Nigerii przekroczy w końcu wieku 439 mln, wynosi aż 90 proc. Byłoby to niemal 2,5 razy więcej ludności, niż jest tam obecnie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH