12 mld zł na zdrowie z Brukseli

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   26-06-2015, 11:33

12 mld zł na zdrowie z Brukseli

Komisja Europejska przyznała Polsce 12 mld zł na inwestycje w system ochrony zdrowia - poinformował po powrocie z Brukseli minister zdrowia Marian Zembala.

Jak podkreśliła Barbara Więckowska, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii resortu zdrowia, przyznane środki to równowartość niemal 20 proc. budżetu NFZ.

- Te pieniądze będą przeznaczone na inwestycje w taki sposób, żeby przekształcić nasz system zdrowia w bardzo nowoczesny, efektywny system, który będzie podążał ku wszelkim nowościom jeśli chodzi o leczenie pacjentów - powiedziała.

Wyjaśniła, że dzięki przygotowywanym mapom potrzeb zdrowotnych, środki unijne będą rozdzielone w taki sposób, "żeby inwestować w te obszary, które istotnie przyczynią się do zmniejszania różnic, jeśli chodzi o dostępność do systemu ochrony zdrowia w Polsce".

- Inwestycje, które będą finansowane ze środków europejskich, będą przeznaczone na profilaktykę zdrowotną, na kształcenie kadr medycznych, na lekarzy, pielęgniarki i inne zawody medyczne, ale również na infrastrukturę, na rozbudowę, na przebudowę, na nowe inwestycje i na nowe wyposażenie szpitali, Podstawową Opiekę Zdrowotną i Ambulatoryjną Opiekę Specjalistyczną - poinformował Michał Kępowicz, dyrektor Departament Funduszy Europejskich Ministerstwa Zdrowia.

Resort zdrowia przygotował dokument "Policy paper", który przedstawia strategię działania na najbliższe siedem lat w zakresie obszaru ochrony zdrowia. - Ten dokument (...) łatwiej pozwala nam pokazać z jakich obszarów, z jakich środków, z jakich narzędzi możemy korzystać - wyjaśnił Zembala.

- Unia stawia wysokie wymagania, ale to jest też wyraz transparentności: skoro podatnik daje pieniądze, to chce żeby było bardzo przejrzyście, chce żeby te pieniądze nie zostały zmarnowane, chce także (...) wyrównywać obszary nierówności – to jest cecha wielkiej demokracji - powiedział szef resortu zdrowia.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że wszystkie działania są prowadzone przy współpracy kilku resortów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH