14 maja - Dzień Farmaceuty

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/rynekaptek.pl   13-05-2015, 12:35

14 maja - Dzień Farmaceuty

W 2015 roku Dzień Farmaceuty wypada 14 maja. Upłynie w cieniu protestu aptekarzy żądających równego dostępu do leków.

W Polsce farmaceutą określa się osobę, która ukończyła jednolite 5,5-letnie studia magisterskie na kierunku farmacja na uczelni medycznej oraz odbyła 6-miesięczny bezpłatny staż w aptece.

Prawo wykonywania zawodu farmaceuty jest wydawane przez Samorząd Aptekarski, którego członkami są wszyscy farmaceuci pracujący w aptekach, hurtowniach farmaceutycznych oraz inspekcji farmaceutycznej. Uprawnienia Samorządu obejmują także sądownictwo dyscyplinarne i opiniowanie projektów aktów normatywnych, dotyczących farmacji.

Zawód farmaceuty zmieniał się na przestrzeni wieków. Dawniej sprzedawali oni także wyroby cukiernicze i dietetyczne, świece, kosmetyki, mydła, perfumy i środki chemiczne, a także tytoń, wina i napoje na bazie alkoholu. Obecnie ograniczają się głównie do leków. Do ich zadań należy także sporządzanie, wytwarzanie, analizowanie i przechowywanie produktów leczniczych oraz leków recepturowych.

W tym roku święto upływa w atmosferze walki aptekarzy o równy dostęp do reglamentowanych leków. Naczelna Rada Aptekarska podjęła decyzję o proteście, w którym wyraża niezadowolenie "przeciw bezczynności Ministra Zdrowia i polskiego Rządu oraz zaniechaniu zdecydowanych działań mających na celu zagwarantowanie wszystkim aptekom i ich pacjentom równego i stałego dostępu do leków ratujących zdrowie i życie".

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH