15 odwołanych konsultantów krajowych - lista nazwisk

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: RR, gazeta.pl/rynekaptek.pl   11-07-2011, 08:02

Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia przekazał prezesowi Naczelnej Izby Lekarskiej listę 15 konsultantów krajowych, którzy zostali odwołani i jednocześnie poproszeni sprawowanie swoich funkcji do czasu zakończenia procedury powoływania nowych konsultantów w danej dziedzinie.

Fotokopię dokumentu zamieszcza "Gazeta Wyborcza" za radiem TOK FM. Oto lista odwołanych konsultantów krajowych:

Chirurgia plastyczna - prof. Andrzej Zieliński, kardiochirurgia - prof. Stanisław Woś, medycyna ratunkowa - prof. Juliusz Jakubaszko, otolaryngologia - prof. Dariusz Jurkiewicz, patomorfologia - prof. Włodzimierz Olszewski, radiologia i diagnostyka obrazowa - prof. Olgierd Rowiński, rehabilitacja medyczna - dr Marek Krasuski, zdrowie publiczne - prof. Mirosław J. Wysocki, chirurgia naczyniowa - prof. Andrzej Dorobisz, immunologia kliniczna - prof. Andrzej Lange, otorynolaryngologia dziecięca - prof. Michał Grzegorowski, analityka farmaceutyczna - prof. Roman Kaliszan, epidemiologia - prof. Andrzej Zieliński, medycyna rodzinna - prof. Witold Lukas, genetyka kliniczna - prof. Jan Lubiński.

W Polsce jest 40 konsultantów krajowych oraz 28 w specjalizacjach szczegółowych. Zgodnie z ustawą z dnia 6 listopada 2008 roku o konsultantach w ochronie zdrowia kadencja konsultanta trwa 5 lat, ale organ, który powołał konsultanta, może go odwołać przed upływem kadencji m.in. jeżeli w ocenie tego organu konsultant nie realizuje powierzonych mu zadań i uprawnień.

Ponadto ustawa mówi, że na wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia, nowych kandydatów do pełnienia funkcji konsultanta krajowego przedstawią stowarzyszenia będące zgodnie z postanowieniami ich statutów towarzystwami naukowymi o zasięgu krajowym, zrzeszające specjalistów w danej dziedzinie medycyny, farmacji lub innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

Przypomnijmy, że w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk przyznał, że w niektórych przypadkach resort miał ewidentne zastrzeżenia, co do jakości pracy konsultantów krajowych, w innych - osoby te nie utożsamiały się z działaniami ministra zdrowia.

- W takiej sytuacji trudno oczekiwać, żeby osoba ta wypełniała należycie swoje obowiązki, gdyż jednym z zadań konsultanta jest przekazywanie w sposób właściwy informacji środowisku, które reprezentuje - mówił nam wiceminister Włodarczyk.

Warto zauważyć, że mimo tak krytycznej oceny, MZ poprosiło wszystkich konsultantów o sprawowanie swoich funkcji do czasu zakończenia procedury powoływania następców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH