19 mln zł dla 16 szpitali - tyle dostanie Łódzkie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   21-12-2017, 15:36

19 mln zł dla 16 szpitali - tyle dostanie Łódzkie Pieniądze przeznaczone zostaną na uregulowanie należności przede wszystkim za dziewięć pierwszych miesięcy tego roku (fot. archiwum)

Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ otrzymał 19 mln zł dotacji z budżetu państwa na uregulowanie niezapłaconych nadwykonań szpitali z lat ubiegłych. Pieniądze trafią do 16 szpitali na terenie województwa; najwięcej - 5 mln zł - do Regionalnego Ośrodka Onkologicznego w Łodzi.

Jak podał w czwartek (21 grudnia) dyrektor łódzkiego NFZ Artur Olsiński, 19 mln zł to kwota wystarczająca na spłatę nadwykonań, przekazana zgodnie z zapotrzebowaniem kierowanego przez niego oddziału NFZ.

Pieniądze przeznaczone zostaną na uregulowanie należności przede wszystkim za dziewięć pierwszych miesięcy tego roku. Trafią do 16 szpitali, które przekroczyły zawarte z NFZ kontrakty w zakresach najpilniejszych z punktu widzenia opieki nad pacjentami, m.in. leczenia udarów, chirurgii onkologicznej, teleradioterapii, brachyterapii.

Najwięcej - 5 mln zł - otrzyma Regionalny Ośrodek Onkologiczny w Łodzi. Dzięki dotacji budżetowej zostaną także sfinansowane procedury wysokospecjalistyczne zrealizowane w tym roku ponad wartość umów na kwotę niemal 6,5 mln zł. przez dwie placówki: Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki oraz Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

- W 2014 roku wysokość niezapłaconych nadwykonań w Łódzkiem wynosiła 55 mln zł. Łódzki oddział NFZ starał się regulować te zobowiązania na bieżąco w ramach własnego budżetu, było to możliwe także dzięki dobrej współpracy z dyrektorami placówek medycznych, dlatego na spłatę naszych zobowiązań za lata 2011-15 potrzebujemy jedynie 1,3 mln zł - poinformował Olsiński.

Łódzki NFZ uzgodnił już porozumienia ze wszystkimi 27 świadczeniodawcami, wobec których posiadał zobowiązania z lat ubiegłych. Dzięki przekazanej dotacji możliwe będzie opłacenie kwotą 1 mln zł nadwykonań z lat 2011-2013, które były przedmiotem postępowań sądowych i dotyczyły trzech szpitali. Według NFZ, po uregulowaniu kwot, nastąpi cofnięcie pozwów i zrzeczenie się roszczeń.

W tym roku za nadwykonania dotyczące okresu od stycznia do września łódzki NFZ zapłaci w ostatnich dniach grudnia szpitalom 11,5 mln zł, co stanowi całość roszczeń tych placówek w najważniejszych zakresach świadczeń. Według Olsińskiego, świadczenia przekraczające wartość umów, które dotyczą pozostałej części roku 2017, będą przedmiotem ugód i zostaną zapłacone ze środków NFZ na początku przyszłego roku.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH