2 tys. zł kary za plakat w drzwiach apteki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ms   08-09-2014, 08:32

2 tys. zł kary za plakat w drzwiach apteki

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny wszczął z urzędu postępowanie administracyjne wobec właściciela apteki, który – jak sam przyznał - na kilka tygodni wywiesił w drzwiach apteki plakat o charakterze reklamowym. Plakat ten mógł być widoczny z ulicy.

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny wyszedł z założenia, że za reklamę apteki należy uznać każde działanie skierowane do publicznej wiadomości, zmierzające do zwiększenia sprzedaży produktów leczniczych i wyrobów medycznych w niej oferowanych.

Plakat był powieszony na wewnętrznej stronie drzwi wejściowych od drugiej połowy marca 2014 i został usunięty na polecenie właściciela apteki w połowie kwietnia 2014 r. Wówczas to podjęto decyzję o jego usunięciu ze względu na rosnące temperatury, w trakcie których drzwi do apteki były na stałe otwarte. W takiej sytuacji mogło się zdarzyć, że plakat byłby dobrze widoczny z zewnątrz. Właściciel apteki, nie chcąc doprowadzić do takiej sytuacji, kazał plakat usunąć.

Taki scenariusz wydarzeń nie uspokoił MWIF, który pomimo spójnych wyjaśnień nie miał wątpliwości, że prawo zostało złamane.
Wizja lokalna dokonana przez inspektorów MWIF dowiodła ponoć, że „napis wykonany został dużą, kontrastową czcionką i był umieszczony wewnątrz lokalu apteki, w taki sposób, że mógł być bez trudu widoczny i czytelny z zewnątrz, przy czym miejsce i sposób jego umieszczenia - wysoko na ścianie i w świetle okna witryny apteki sprawiało wrażenie umieszczenia tego plakatu/napisu w witrynie apteki.

Wrażenie to sprawiło, nałożenie na właściciela apteki kary.

Zgodnie z art. 129b ust. 1 i ust. 2 Prawa farmaceutycznego karze pieniężnej w wysokości do 50 tys. zł podlega ten kto wbrew przepisom art. 94a prowadzi reklamę apteki, punktu aptecznego, placówki obrotu pozaaptecznego oraz ich działalności.
Organ kontrolny może jedynie ustalić wysokość kary, co też uczynił. Za stwierdzone naruszenie ustalił karę pieniężną w wysokości 2 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH