2017 rok będzie finałowym dla wielu projektów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   02-01-2017, 08:06

2017 rok będzie finałowym dla wielu projektów Prognozy na 2017 rok

Prognozy branży farmaceutycznej w zakresie polityki lekowej na przyszły rok nie są pesymistyczne. Wszyscy stawiają na dialog z ministerstwem zdrowia i mają nadzieję na kontynuację oraz finalizację zmian zapoczątkowanych w 2016 roku.

- Liczymy na utrzymanie dialogu wokół nowych propozycji legislacyjnych - ocenia Bogna Cichowska-Duma, dyrektor generalna INFARMY.

W 2017 roku innowacyjna branża farmaceutyczna oczekuje przede wszystkim systemowych zmian, zwiększających dostęp pacjentów do innowacyjnych terapii. Z naszego punktu widzenia potrzebne są kompleksowe i wyważone zmiany w ustawie o refundacji leków, uwzględniające również niezbędne korekty w procedurach refundacyjnych. 

Mamy zapowiedź m.in. specjalnego budżetu na innowacje, projekt Refundacyjnego Trybu Rozwojowego, wprowadzone mają być procedury w zakresie compassionate use.

Oczekujemy, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt dokumentu dotyczącego polityki lekowej państwa. Mamy zatem nadzieję, że zapowiadane zmiany będą korzystne dla pacjentów, a branży zapewnią stabilne, przewidywalne otoczenie prawne w dłuższej perspektywie czasowej.

Jeśli spojrzymy na mijający rok, to musimy przyznać, że przyniósł on sporo zmian w obszarze refundacji. Analiza obwieszczeń refundacyjnych pokazuje, że rosną wydatki na innowacyjne molekuły – od stycznia do listopada w refundacji pojawiło się ponad 20 nowych cząsteczek lub kombinacji cząsteczek, co należy uznać za krok w dobrym kierunku.

Trzeba stanowczo podkreślić, że choć w ciągu ostatniego roku sytuacja uległa pewnej poprawie, to jednak wciąż dostęp do innowacyjnych terapii w Polsce należy do najniższych w Europie. Polska wypada niekorzystnie nie tylko w zestawieniu z Francją, Niemcami czy Holandią, ale również z naszymi południowymi sąsiadami – Słowacją czy Czechami.

Miejmy nadzieję, że na poprawę tego stanu wpłynie wspomniana już „polityka lekowa państwa”, która w większym stopniu uwzględniałaby rolę innowacji w ochronie zdrowia, ale także jej wpływ na inne aspekty funkcjonowania państwa. Innowacyjne terapie mają przecież wpływ nie tylko na efektywność leczenia, ale także na szybszy powrót pacjentów do aktywności zawodowej, co oznacza mniejsze obciążenia dla ZUS-u i wyższe wpływy podatkowe. Tego dokumentu wciąż bardzo w Polsce brakuje.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH