3 propozycje POLMED-u ws. wyrobów medycznych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: POLMED/ rynekaptek.pl   14-12-2017, 10:24

3 propozycje POLMED-u ws. wyrobów medycznych Pierwszą ważną zmianą, którą rekomenduje Izba jest rozszerzenie zakresu osób uprawnionych do wystawiania zleceń na aparaty słuchowe (fot. archiwum)

Izba POLMED popiera kierunek planowanych zmian, w szczególności w zakresie wprowadzenia nowych pozycji do wykazu oraz rozszerzenia katalogu osób uprawnionych do wystawiania zleceń na poszczególne rodzaje wyrobów medycznych. Ale ma tez uwagi.

W ramach konsultacji publicznych Izba POLMED opracowała do projektu szereg szczegółowych uwag, których uwzględnienie, w naszej ocenie, podniosłoby jakość funkcjonowania systemu oraz polepszyło sytuację pacjentów - informuje organizacja w stanowisku.

Pierwszą ważną zmianą, którą rekomenduje Izba jest rozszerzenie zakresu osób uprawnionych do wystawiania zleceń na aparaty słuchowe oraz wkładki uszne o dyplomowanych protetyków słuchu i lekarzy POZ.

"W większości przypadków to właśnie protetyk słuchu prowadzi pacjenta i zna jego potrzeby oraz oczekiwania. Zatem powinni oni mieć możliwość przepisywania określonych wyrobów wspomagających słuch. Obecne przepisy nakazują pacjentowi wizytę u lekarza specjalisty w  celu otrzymania zlecenia. Wiąże się to z utrudnieniami czasowymi dla chorego i zbędnym obciążeniem systemu ochrony zdrowia. Zmiana przepisów przyniosłaby Narodowemu Funduszowi Zdrowia oszczędność w wysokości równowartości 80 tys. specjalistycznych wizyt rocznie" - uzasadnia stanowisko.

Drugą istotną kwestią jest możliwość skrócenia okresu użytkowana wyrobów medycznych. Przykładem mogą tu być protezy piersi.  Stan fizyczny pacjentek (np. waga) zmieniają się w trakcie choroby. Jest to wynikiem np. z rehabilitacji czy zabiegów chirurgicznych. W efekcie, protezy piersi mogą w szybkim czasie przestać pasować do anatomii ciała, co zaburza proces leczenia i powoduje znaczny dyskomfort. Źle dopasowana proteza piersi może ograniczać funkcje oddychania, a także powodować zaburzenia pracy mięśni. Zwiększenie dostępu pacjentek do protez piersi zdecydowanie poprawiłoby proces rekonwalescencji, a także ich kondycję psychiczną.

W ramach rozporządzenia Ministerstwo Zdrowia zdecydowało także o podniesieniu limitu ilościowego dla środków chłonnych.

- Okazuje się jednak, że ta zmiana może nie mieć istotnego znaczenia dla pacjentów. Bez zmian pozostaje bowiem miesięczny limit finansowy. W praktyce oznacza to, że umożliwia się pacjentom nabycie większej liczby materiałów chłonnych, ale kwota finansowania pozostaje bez zmian. Zatem jeśli pacjent chciałby skorzystać z tej możliwości będzie musiał wybrać tańsze wyroby, aby zmieścić się w niezmienionym limicie. W opinii Izby POLMED jeżeli sytuacja pacjentów ma się poprawić konieczne w tej sytuacji będą dalsze zmiany przepisów - dodano.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH