6 proc. PKB na zdrowie? Niedługo poznamy propozycje

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: JJ/ rynekaptek.pl   27-10-2016, 08:01

6 proc. PKB na zdrowie? Niedługo poznamy propozycje Resort przedstawi wkrótce propozycje podwyższenia składki na zdrowie

Nowy projekt finansowania systemu ochrony zdrowia, który zapowiada resort zdrowia, będzie zawierał mapę drogową dojścia do finansowania ochrony zdrowia na poziomie 6 proc. produktu krajowego brutto - mówi wiceminister zdrowia, Piotr Warczyński.

- Propozycje zostaną przedstawione w ciągu miesiąca - dodał Piotr Warczyński, w trakcie sesji XII Forum Rynku Zdrowia "Polityka zdrowotna - czy potrafimy grać zespołowo" (Warszawa, 26 października).

Propozycje, jak przekonywał minister, mają doprowadzić do tego, że w przyszłej służbie zdrowia zagwarantowane będą ustawowo ściśle określone środki, mierzone procentem wielkości PKB.

- Mówiąc o wydatkach z budżetu, bądź pieniądzach publicznych, ale bez tych z jednostek samorządu terytorialnego, zaczniemy od kwoty wielkości 4,38 proc. PKB, by osiągnąć w przyszłości 6 proc. Jeśli dodać do tego inne środki, osiągniemy w praktyce 8 proc. PKB na zdrowie. Mówimy oczywiście o przyszłej zmianie systemowej, polegającej na przejściu z systemu składkowego na budżetowy system finansowania służby zdrowia od 2018 roku - dodał minister Warczyński.

Który system, budżetowy czy składkowy, jest skuteczniejszy z punktu widzenia ekonomiki służby zdrowia? Jak mówił Adam Kozierkiewicz, ekspert rynku ochrony zdrowia, dyskusja dotycząca tych zagadnień  trwa już od 40 lat, szczególnie między Brytyjczykami a Niemcami. Każdy z tych systemów ma swoje plusy i minusy.

- Jak przedstawiają to dane, w czasach kryzysowych, w krajach o systemie budżetowym dochodzi do większych wahań w wielkości finansowana zdrowia. Generalnie w czasie koniunktury ekonomicznej jest tendencja do zwiększania finansowania, natomiast w trudnych - do drastycznego zmniejszania. W krajach gdzie system oparty jest na składce, czyli powiązany z poziomem wynagrodzeń, takiego szybkiego ruchu w dół, jak w przypadku systemu budżetowego, nie zaobserwowano - mówił dr Kozierkiewicz.

Wiceminister Piotr Warczyński potwierdził, że wyraźne wahania w wielkości nakładów na zdrowie rzeczywiście zdarzają się w krajach, które przyjęły rozwiązania budżetowe. Zaznaczył jednak, że dzieje się tak tam, gdzie nie zastosowano żadnych regulacji mających zapobiegać tym sytuacjom. Takie regulacje mają się natomiast znaleźć się w nowych ustawach przyjmowanych w naszym kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH