75 postępowań w wyniku stwierdzenia nieprawidłowości

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NFZ/ rynekaptek.pl   03-06-2016, 14:27

75 postępowań w wyniku stwierdzenia nieprawidłowości

Oddziały Wojewódzkie NFZ przeprowadziły w I kwartale 2016 roku łącznie 284 postępowania kontrolne w aptekach. W 62 przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie realizacji recept refundowanych - wynika z informacji NFZ.

NFZ opublikował informację o wynikach kontroli przeprowadzonych przez Oddziały Wojewódzkie NFZ w aptekach w I kwartale 2016 r.

Wynika z niej, że Oddziały Wojewódzkie NFZ przeprowadziły łącznie 284 postępowania kontrolne w aptekach, z czego 243 kontrole zakończyły się przekazaniem zaleceń pokontrolnych.

W 62 przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie realizacji recept refundowanych.

Pozostałe postępowania kontrolne zakończyły się wystosowaniem do aptek zaleceń pokontrolnych z negatywną oceną podmiotów kontrolowanych (147 postępowań) lub oceną pozytywną i jednoczesnym wskazaniem uchybień, nieprawidłowości (75 postępowań).

W wyniku przeprowadzonych kontroli stwierdzono nieprawidłowości m.in. w zakresie danych niezbędnych do realizacji recepty na leki refundowane dotyczących pacjenta, osoby wystawiającej receptę oraz świadczeniodawcy, przepisanych refundowanych leków oraz prawidłowej realizacji recepty przez osobę wydającą lek z apteki.

Powtarzające się błędy to realizacja recept pomimo braku, niepełnych lub nieczytelnych danych pacjenta bądź osoby uprawnionej do wystawiania recept oraz brak lub błędna data wystawienia recepty.

Na receptach były też nieprawidłowe lub niepełne dane dotyczące przepisanych leków. Część aptekarzy dokonała dzielenia opakowań leków refundowanych. Wydawano też bezpłatnie leków osobom z uprawnieniami dodatkowymi bez ich sprawdzenia.

NFZ stwierdził też realizację recept wypisanych przez lekarzy nieuprawnionych, tj. których druki lub zakresy liczb nie zostały im przydzielone przez oddział wojewódzki Funduszu lub świadczeniodawcę.

Innym rodzajem uchybień było niepełne lub nieprawidłowe otaksowanie recept, przekazywanie przez apteki w komunikacie elektronicznym innych danych niż odczytane ze zrealizowanych recept w aptekach, podanie w danych o obrocie błędnej informacji czy wydano odpowiednik bądź niesprawozdanie odpowiednika.

Zdarzały się też braki informacji lub nieterminowe informowanie w formie pisemnej lub elektronicznej oddziału wojewódzkiego Funduszu o każdej zmianie ewidencji osób zatrudnionych w aptece (a w tym realizacja recept przez osobę niefigurującą w ewidencji personelu), brak farmaceuty w godzinach czynności apteki oraz brak informacji o zawarciu umowy na realizację recept.

Więcej: http://www.nfz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH