8 proc. internautów zagląda do e-aptek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: e-apteki.info/ rynekaptek.pl   10-04-2015, 12:00

8 proc. internautów zagląda do e-aptek Konsumenci są zainteresowani zakupami przez Internet. Także leków

Wyniki badań Megapanel PBI/Gemius z 2014 roku pokazują, że około 42% użytkowników Internetu w Polsce (9,11 mln) odwiedza strony związane z tematyką zdrowia i medycyny.

Podczas badania oszacowano popularność: serwisów o zdrowym trybie życia, tych z opisami chorób, dolegliwości, badań i leków, portali z danymi teleadresowymi i opiniami o lekarzach i placówkach medycznych, stron z fachową wiedzą medyczną oraz aptek internetowych.
 
7,46 mln Polaków i Polek (34% krajowych użytkowników Internetu) korzysta z portali, które promują zdrowy tryb życia i profilaktykę medyczną. Dość dużą popularnością cieszą się również serwisy prezentujące dane teleadresowe lekarzy i placówek opieki zdrowotnej. Takie strony w skali miesiąca przegląda 1,80 miliona osób, czyli 8% polskich internautów. Podobną popularnością cieszą się apteki internetowe. 

Zgodnie z danymi Megapanel PBI/Gemius relatywnie dużą liczbę użytkowników (ok. 1,46 mln miesięcznie) mają też specjalistyczne serwisy dla pracowników służby zdrowia. Liczbę takich internautów można szacować na 1,53 mln (7% badanej populacji).

Polscy użytkownicy Internetu zdecydowanie najczęściej szukają informacji o schorzeniach kardiologicznych, ginekologicznych i neurologicznych.

W ramach swojej analizy eksperci Megapanel PBI/Gemius sprawdzili także, ilu Polaków jest zainteresowanych opisami leków lub badań. Okazuje się, że w sierpniu 2014 r. takich informacji poszukiwało około 800 tys. rodaków (4% polskich internautów). Na uwagę zasługuje również popularność medycyny alternatywnej. Informacji o niekonwencjonalnych metodach leczenia szuka prawie 400 tys. osób, czyli 2% Polaków korzystających z sieci www.

Sierpniowe badanie Megapanel PBI/Gemius pozwoliło również na dokładne sprawdzenie rynku aptek internetowych. Wyniki analizy wskaźników real users wskazują, że jeden podmiot wyraźnie wyróżnia się pod kątem ilości użytkowników. Mowa o firmie prowadzącej portal Dbam o Zdrowie (Doz.pl.). Aptekę na tym serwisie w sierpniu bieżącego roku odwiedziło 1,43 mln realnych użytkowników. Na dwóch kolejnych miejscach uplasowały się apteki Cefarm24.pl (wynik: 0,16 mln) oraz Aptekagemini.pl (wynik: 0,15 mln).

Liczba polskich użytkowników aptek internetowych w ciągu ostatnich dwóch lat waha się w przedziale od 1,4 do 2 mln użytkowników miesięcznie. Oznacza, że prawie 10% polskich internautów przynajmniej raz w miesiącu odwiedza stronę e-apteki. 

Rekordowa liczba ponad 2 mln użytkowników została osiągnięta w styczniu 2014 roku. Na strony aptek internetowych najczęściej zaglądają kobiety powyżej 25. roku życia, mieszkanki miast ze średnim lub wyższym wykształceniem.

Więcej: http://www.eapteki.info/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH