Absolwenci farmacji: gdzie do pracy po studiach

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Aptekarz Polski/ rynekaptek.pl   12-10-2015, 10:40

Absolwenci farmacji: gdzie do pracy po studiach Gdzie mozna pracować po farmacji? Możliwości jest kilka

Studenci farmacji pytani, dlaczego wybrali ten kierunek odpowiadali, że zaraz po studiach od razu mają zapewnione miejsce pracy. Tak było przez wiele lat. Jednak rynek pracy stawał się coraz trudniejszy.

Wpływ na zmianę warunków pracy mają m.in. wzrastająca liczba aptek, a co za tym idzie - często ich słabsza kondycja finansowa, zmiana struktury własności, niekorzystne zmiany legislacyjne, a także pojawienie się licznych szkół kształcących techników farmaceutycznych - pisze dr n. farm. Tomasz Baj, w najnowszym wydaniu Aptekarza Polskiego nr 109 (87e).

Od czasu wejścia Polski do UE otworzyły się miejsca pracy dla farmaceutów w innych krajach. Najbardziej popularna była Wielka Brytania. Dla wielu absolwentów wydziałów farmaceutycznych to była ogromna szansa i wielu z niej skorzystało.

Zdecydowana większość absolwentów pozostających w kraju wybiera aptekę jako miejsce pracy. Jest to uwarunkowane w dużej mierze odbywanym w trakcie 11 semestru studiów stażem w aptece. Stażyści
już w tym okresie dostają propozycję kontynuacji pracy. Niewielu szuka innych możliwości.

Jak pokazały wyniki badań ankietowych przeprowadzonych przez Zespół ds. Rekrutacji Oceny Jakości Kształcenia i Absolwentów UM w Lublinie, blisko 83 proc. szukających zatrudnienia absolwentów farmacji korzysta z ofert zamieszczonych w Internecie.

Według danych portalu pracuj.pl, określając zawód jako "przedstawiciel medyczny" otrzymano wynik 893 ofert pracy, podczas gdy dla zawodu "farmaceuta" - 99 ofert. Najwięcej ofert dla REP było w woj. mazowieckim - 105, małopolskim - 72, śląskim i wielkopolskim - po 67.

Pracodawcy poszukują farmaceutów, a także techników, ponieważ w zbiorze występują obok siebie te dwie grupy zawodowe, najwięcej w woj. mazowieckim - 27, najmniej - jedna oferta w woj. opolskim.

Na absolwentów czeka też praca w przemyśle farmaceutycznym. Pod tym hasłem znaleziono 66 ofert pracy. Na absolwentów czeka też praca w hurtowni farmaceutycznej. Na rynku pracy znaleziono 36 propozycji.

Mniej ofert znaleziono dla kierownika apteki - 21. Można też znaleźć pracę w inspekcji farmaceutycznej.

"Biorąc pod uwagę, że rocznie 1200 absolwentów farmacji kończy studia, to na prawie każdego z nich na chwilę obecną czeka miejsce pracy" - podsumowuje dr Baj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH