AdA: głos "za", głos "przeciw"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Kurier Lubelski/ rynekaptek.pl   23-01-2017, 11:25

AdA: głos "za", głos "przeciw" Zdania w sprawie ide "apteka dla aptekarza" są podzielone

Czy pomysł „Apteka dla aptekarza” jest słuszny? - pyta "Kurier Lubelski". Na pytanie odpowiada Tomasz Barszcz, prezes Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej i Marek Chmielewski, lekarz, członek NSZZ Solidarność w Lublinie.

- Ta regulacja to przemyślany i potrzebny krok, bo porządkuje rynek farmaceutyczny oraz przywraca właściwą rolę apteki, czyli placówki ochrony zdrowia, a nie sklepu z lekami - ocenia prezes Barszcz.

Dodaje, że obecnie dochodzi do niepokojącego zjawiska, że część aptek sieciowych jest powiązana z niektórymi hurtowniami: - Te hurtownie w pierwszej kolejności zaopatrują „własne” apteki, nie realizując przy tym zamówień aptek indywidualnych. W efekcie pacjenci mają ograniczony dostęp do leków.

- Zmiany na rynku aptecznym są na pewno koniecznie. Nie wiem tylko, czy w proponowanej formie - mówi z kolei Marek Chmielewski.

- Istnieje ryzyko, że warunek jednej apteki na 3 tysiące mieszkańców osłabi konkurencję na rynku. (...). Wydaje się, że może to osłabić pozycję negocjacyjną mniejszych aptek w kontaktach z hurtowniami. Niewykluczone, że to wszystko przełoży się na wzrost cen leków - ocenia.

Jego zdaniem, sama nowelizacja ustawy nie odnosi się bezpośrednio do pacjentów. Chorych ludzi mniej interesuje, kto jest właścicielem apteki, a raczej jaką pomoc mogą uzyskać u aptekarza i ile zapłacą za leki.

Więcej: http://www.kurierlubelski.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH