AdA to nie jest legislacyjny relikt

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DIA/ rynekaptek.pl   12-09-2016, 09:20

AdA to nie jest legislacyjny relikt Wiceszef DIA o funkcjonowaniu rynku aptek w Polsce i Europie

W Anglii, jeśli jakiś podmiot zamierza otworzyć nowa aptekę, musi otrzymać zgodę odpowiedniego wydziału NHS, którego uprawnieni pracownicy przed wydaniem decyzji dokładnie analizują funkcjonowanie już istniejących aptek - przypomina Piotr Bohater.

W krajach, w których właścicielami aptek mogą być jedynie farmaceuci, liczba właścicieli aptek jest bardzo duża i cały czas następuje stopniowa ich wymiana - ocenia Piotr Bohater, wiceprezes Dolnośląskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, w informacji opublikowanej na stronie DIA.

Dodaje: - Natomiast w krajach, w których jest możliwość tworzenia dużych sieci aptecznych, po okresie walki o dominację na rynku, zostaje najwyżej kilka sieci aptecznych, które praktycznie całkowicie i bezpowrotnie zamykają możliwość prowadzenia apteki przez inne podmioty.

Jego zdaniem, najbardziej dobitnym przykładem takiego zamknięcia systemu jest Norwegia, gdzie praktycznie wszystkie apteki należą do jedynie trzech podmiotów prowadzących trzy największe sieci apteczne: - Analogiczne przejęcie kontroli nad systemem detalicznej dystrybucji leków nastąpiło również na Litwie, natomiast bardzo szybko następuje koncentracja sieci aptecznych także w Czechach i na Słowacji.

Wiceszef DIA przypomina też o idei "apteki dla aptekarza" i jej zgodności z prawem. - Kiedy w latach 2004 – 2009 były rozpatrywane przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości kwestie dotyczące zgodności z prawem unijnym ograniczeń obowiązujących w Niemczech, Austrii i we Włoszech, zgodnie z którymi właścicielami apteki mogli być jedynie farmaceuci, stronami broniącymi tych ograniczeń w trakcie postępowań przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości mogli być jedynie przedstawiciele rządów tych krajów, a nie przedstawiciele samorządów aptekarskich.

- I to właśnie przedstawiciele rządów tych krajów robili wszystko, aby te ograniczenia zostały utrzymane, ponieważ stali oni jednoznacznie na stanowisku, że ograniczenia te są w interesie pacjentów. Jeśli ograniczenia te byłyby rzeczywiście jakimiś reliktami legislacyjnymi, to przecież rządy tych krajów wykorzystałyby taką okazję do zniesienia tych przepisów. A było przecież dokładnie odwrotnie - ocenia Piotr Bohater.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH