Afera finansowo-podatkowa czy nieprawdziwe lub nieścisłe informacje?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   14-09-2016, 08:02

Afera finansowo-podatkowa czy nieprawdziwe lub nieścisłe informacje? Grupa Dr. Max w ciągu ostatnich czterech lat wydała 350 mln zł na zakup aptek

Informacje o unikaniu płacenia podatków przez sieci aptek wywołały kolejne komentarze. Marcin Wiśniewski z RAP określa to jako "największą ujawnioną aferę finansowo-podatkową w historii polskiego aptekarstwa". PharmaNET przedstawia swoje argumenty.

- Od dawna wiemy, że sieci dopuszczają się różnych przekrętów (...) Teraz dowiadujemy się o niezapłaconych podatkach, czyli, jak rozumiem, wyprowadzaniu ich zagranicę - pisze w Magazynie Aptekarskim Marcin Wiśniewski z Ruchu Aptekarzy Polskich, komentując w ten sposób informacje DGP o unikaniu płacenia podatków przez sieci aptek poprzez celowe wykazywanie strat.

"To ewidentny przekręt"
Gazeta podała przykład spółek, których działalność przynosi straty, a jednocześnie informuje o bardzo dobrym roku dla tego biznesu. Jej zdaniem, "powodem słabych wyników trzech największych przedsiębiorców w branży farmaceutycznej jest więc najprawdopodobniej optymalizacja podatkowa".

- Ale jest coś, o czym artykuł w DGP nie mówi. Analiza raportów finansowych spółek dostarcza informacji o skali strat wykazywanych przez spółki, a to dopiero może wprawić w szok! Jedna z nich w ciągu roku rozrachunkowego wykazała prawie pół miliarda (!!!) złotych straty. Oznacza to, że statystyczna apteka tej sieci przyniosła roczne straty na poziomie blisko 800 tys. złotych!

- Czyli spokojnie licząc dwu-trzykrotną własną wartość. Sprawdziłem - w owym roku sieć tej spółki nie urosła, spółka nie poczyniła żadnej kluczowej inwestycji… Nie jestem rewidentem, ale chyba nie muszę, żeby stwierdzić, że to ewidentny przekręt - pisze dalej Marcin Wiśniewski, określając całą sytuację jako "największą ujawnioną aferę finansowo-podatkową w historii polskiego aptekarstwa".

Zryczałtowany podatek dochodowy
Magazyn Aptekarski poprosił również posła Adama Abramowicza o skomentowanie tej sytuacji. - Podatki należy płacić. Jeżeli ktoś nie robi tego od lat, wykazując straty, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie działa charytatywnie. Każdy kto prowadzi działalność gospodarczą chce przecież zwrotu z inwestycji. Jeżeli firma przez kilka lat przynosi straty to jest zamykana lub sprzedawana - ocenił poseł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH