Agnieszka Pachciarz o proteście lekarzy i przyszłości NFZ

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   10-07-2012, 09:05

Agnieszka Pachciarz o proteście lekarzy i przyszłości NFZ

Podział Narodowego Funduszu Zdrowia na kilku mniejszych ubezpieczycieli nie jest bliską mi koncepcją; o konkurencji dla Funduszu możemy mówić dopiero po uporządkowaniu systemu - stwierdziła w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej prezes NFZ Agnieszka Pachciarz.

PAP: - Rozpoczęła pani zarządzanie NFZ w momencie konfliktu z Naczelną Radą Lekarską i związkami zawodowymi. Nie obawiała się pani stanąć na czele Funduszu w takiej sytuacji?

Agnieszka Pachciarz: - Oczywiście miałam wątpliwości i czuję ogromną odpowiedzialność. Podobno nie ma lepszej metody na poznanie firmy czy instytucji niż w czasie kryzysu - w tej sytuacji pierwszego tygodnia kiedy przedstawiciele części lekarzy mieli za cel konfrontację można znaleźć także przydatną stronę. A w szerszym aspekcie sądzę, że moje spojrzenie z innej strony nie tylko teoretycznej, ale także praktycznej może okazać się przydatne dla tej instytucji.

- Pani pierwsze dni w NFZ to czas negocjacji z lekarzami i próba powstrzymania ich protestu. Jednak to się nie udało. Jak pani ocenia przebieg tych rozmów?

- Zrobiliśmy bardzo dużo, by osiągnąć porozumienie. Umowa, którą przedstawiliśmy przedstawicielom samorządu, a potem w zarządzeniu, była dalece kompromisowa. Myślę jednak, że czegokolwiek byśmy nie zaproponowali, to ten protest i tak miałby miejsce. Zatem bacznie monitorowaliśmy sytuację, reagując tak, by pacjenci nie odczuli jego skutków. Protest okazał się marginalny - średnio jedna recepta na prawie 4 tys. była błędnie wypisywana. I nie chodzi tylko o recepty wypisane w ramach protestu, ale o zawierające jakikolwiek błąd np. w dawkowaniu czy postaci leku. Okazało się, że większość lekarzy zachowała się odpowiedzialnie i wypisywała pacjentom leki z przysługującą im refundacją.

- NRL zawiesiła protest, ale nadal prowadzi go Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, choć w zmienionej formie. Obydwie organizacje liczą na rozmowy z NFZ i zmianę zapisów w umowach dot. recept refundowanych. Jak ocenia pani obecną sytuację? Czy negocjacje z lekarzami będą kontynu

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH