Akcyza na e-papierosy doprowadzi do rozwoju szarej strefy?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: centrumprasowe.pap.pl/rynekaptek.pl   15-12-2016, 10:49

Akcyza na e-papierosy doprowadzi do rozwoju szarej strefy? Polska jest jednym z większych rynków e-papierosów w Europie.

Rynek e-papierosów nie stanie się nagle źródłem znaczących dochodów budżetowych, tak jak sektor tytoniowy. Wprowadzenie na tym etapie podatku akcyzowego na płyny do e-papierosów grozi gwałtownym rozrostem szarej strefy - mówi Marek Wróbel, prezes Fundacji Republikańskiej.

Akcyza na płyny do elektronicznych papierosów może przynieść albo małe zyski, albo rozległe straty. przestrzega Fundacja Republikańska w najnowszym raporcie "Opodatkowanie akcyzą e-papierosów".

Eksperci twierdzą, że dodatkowe przychody do budżetu będą bardzo niskie, a koszty ich poboru wysokie. Sugerują wstrzymanie się z decyzjami fiskalnymi do czasu, gdy dostępne będą szczegółowe informacje o rynku i będzie możliwa pełna ocena skutków znowelizowanej "Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu".

Polska jest jednym z większych rynków e-papierosów w Europie. Szacuje się, że w Polsce istnieje do tysiąca zarejestrowanych importerów i dystrybutorów oraz kilkanaście wytwórni liquidów. Większość z nich to małe i mikro-przedsiębiorstwa, zatrudniające w sumie ok 10 tys. pracowników. Sprzedaż legalnych liquidów i urządzeń zapewnia obecnie 100 mln zł dochodów do budżetu z tytułu VAT.

- Rynek e-papierosów nie stanie się nagle źródłem znaczących i stabilnych dochodów budżetowych, tak jak sektor tytoniowy. Wprowadzenie na tym etapie podatku akcyzowego na płyny do e-papierosów grozi powtórzeniem w Polsce scenariusza włoskiego. Po narzuceniu podatku w 2015 roku doszło tam do gwałtownego rozrostu szarej strefy, czego skutkiem była likwidacja tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw a realizacja planowanych przychodów budżetowych wyniosła zaledwie 6%- mówi Marek Wróbel, prezes Fundacji Republikańskiej.

Apeluje: - Nie powtarzajmy tego scenariusza. Potencjalna akcyza może być łatwo omijana poprzez zakupy internetowe, dostawy wewnątrzunijne, przemyt i domową produkcję. Konieczna jest ostrożność, aby nie uzyskać skutków odwrotnych do zamierzonych - przestrzega prezes Fundacji Republikańskiej.

- Pamiętajmy, że polityka podwyżek akcyzy prowadzona w Polsce w stosunku do tradycyjnych papierosów w latach 2011-2014, zakończyła się klęską, bo doprowadziła do drastycznego wzrostu szarej strefy i spadku wpływów budżetowych. Z gorzką satysfakcją stwierdzamy, że przewidzieliśmy to w naszym raporcie o rynku tytoniowym przygotowanym w 2012 roku. Przestrzegamy zatem przed pochopnym stanowieniem prawa podatkowego i rekomendujemy wyciąganie wniosków z doświadczeń w Polsce i w innych krajach" - dodaje Radosław Żydok, współautor raportu "Opodatkowanie akcyzą e-papierosów".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH