Alina Górecka: apteka nie jest sklepem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Alina Górecka/rynekaptek.pl   12-01-2016, 09:08

Alina Górecka: apteka nie jest sklepem Alina Górecka, prezes Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. Fot. Biuro Wlkp. OIA

Działania izby aptekarskiej idą w kierunku przywrócenia aptek, jako elementu ochrony zdrowia publicznego. Apteka nie jest sklepem. Farmaceuta powinien być doradcą pacjenta – mówi w rozmowie z Głosem Wielkopolskim Alina Górecka, prezes Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Chcemy, aby aptekarze ponosili odpowiedzialność z dwóch tytułów: jako przedsiębiorcy i jako farmaceuci, a będzie to możliwe tylko wtedy, gdy właścicielem apteki będzie farmaceuta.

Kiedyś pacjent chodził zazwyczaj do jednej apteki, która znajdowała się najbliżej jego domu. Znał farmaceutę, a farmaceuta znał pacjenta. To dawało mu możliwość interwencji w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zaordynowanych leków. Zawsze można było w ostateczności zadzwonić do lekarza i dopytać o wątpliwe kwestie.

Dzisiaj pacjent korzysta z wielu aptek. Po pierwsze, ma ich do wyboru bardzo dużo, po drugie, chodzi tam, gdzie jest akurat taniej. Jeśli chodzi o leki refundowane, to sprawa regulacji cen została tu rozwiązana.

Ale Polacy kupują bardzo dużo suplementów diety i leków bez recepty. Kuszą nas promocje i reklamy. Pacjenci chodzą tam, gdzie wydaje im się, że jest korzystna oferta.

Nikt nie przychodzi do apteki po paliwo, czy chleb, więc niech nie chodzi po leki w inne miejsca. Zresztą, pacjenci powinni wiedzieć, że kupując leki na stacji, czy w markecie narażają swoje zdrowie.

W tych miejscach nie ma nadzoru merytorycznego nad sprzedażą produktów leczniczych. Nikt nie sprawdza temperatury pomieszczenia, warunków, w jakich leki są przechowywane, ikt nie wycofuje w sklepie i na stacji leków wstrzymanych lub wycofanych z rynku decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Nie mówiąc o braku możliwości uzyskania porady. Poza aptekami powinny być dostępne jedynie popularne środki przeciwbólowe, antyhistaminowe, czy rozkurczowe w małych opakowaniach, takich do 6 tabletek.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH