„Alivia” postuluje: włączcie pacjentów do prac nad koncepcją NIO

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Fundacja "Alivia"/rynekaptek.pl   13-03-2018, 13:24

„Alivia” postuluje: włączcie pacjentów do prac nad koncepcją NIO W skład grupy nie zostali powołani przedstawiciele organizacji pacjenckich (Fot. Archiwum)

Fundacja onkologiczna "Alivia" skierowała pismo do Ministra Zdrowia z prośbą o nowelizację zarządzenia powołującego Zespół, który ma przygotować koncepcję Narodowego Instytutu Onkologii. Powodem postulatu jest brak w składzie Zespołu przedstawicieli organizacji pacjenckich.

- Minister Zdrowia wielokrotnie mówił o dialogu, w którym będą aktywnie uczestniczyć przedstawiciele pacjentów. Decyzja o składzie Zespołu nie jest spójna z tymi zapowiedziami – mówi Bartosz Poliński, prezes Fundacji Onkologicznej Alivia.

"Alivia" przypomina, że powołanie Narodowego Instytutu Onkologii zapowiedział w expose premier Mateusz Morawiecki. Dotychczas nie opublikowano jednak żadnych informacji o roli Instytutu w organizacji opieki onkologicznej oraz zarządzaniu systemem w tym zakresie - ocenia Fundacja.

Dodaje, że jako istotne wskazywano rozmaite kompetencje, w tym naukowe, zarządcze, jak i polegające na udzielaniu świadczeń. W ocenie Fundacji, nie wiadomo czy i w jakim zakresie powołanie Instytutu można pogodzić z innymi procedowanymi zmianami w dziedzinie onkologii – świadczeniami kompleksowymi (np. Breast Units), ponowną wyceną świadczeń, pracami nad rejestrami medycznymi.

- Mamy do czynienia z dwiema niepokojącymi sytuacjami pod kątem zarządzania zmianami w onkologii. Po pierwsze, nie znamy zakresu oraz horyzontu czasowego zmian, dlatego póki co pozostają one jedynie draftem, ledwie widocznym planem, co przy dramatycznej skuteczności opieki budzi uzasadnione obawy. Po drugie, brak powołania przedstawiciela pacjentów do pierwszego zespołu, który ma przygotować koncepcję jakichkolwiek zmian grozi skupieniem wypracowanych zmian na każdym uczestniku systemu poza chorym – komentuje Bartosz Poliński.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH