"Alivia": to stanowisko rzuca cień na możliwość rozliczenia podania terapii

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Fundacja "Alivia"/rynekaptek.pl   06-03-2018, 09:46

"Alivia": to stanowisko rzuca cień na możliwość rozliczenia podania terapii Nadal kwestią sporną pozostaje sprawa podania nierefundowanych leków zakupionych z darowizn (Fot. Archiwum)

Wszelkiego rodzaju darowizny, jak również świadczenia wynikające z zastosowania terapii finansowanych z tych darowizn, nie mogą być rozliczane i finansowane w ramach środków publicznych - informuje NFZ w odpowiedzi na pismo fundacji onkologicznej dot. kwestii rozliczenia podania leków zakupionych z darowizn.

W ostatnich dniach dzięki nowej interpretacji przepisów dot. podania nierefundowanych leków zakupionych z darowizn oraz zachęty ze strony resortu zdrowia już dziewięć ośrodków zadeklarowało chęć pomocy pacjentom. Niestety nowe stanowisko NFZ rzuca cień na możliwość rozliczenia podania terapii – wskazuje Fundacja „Alivia”.

Sprawa rozpoczęła się 21 stycznia 2018 r., kiedy do Fundacji Onkologicznej „Alivia” wpłynęło pismo z Centrum Onkologii w Bydgoszczy o zaprzestaniu przyjmowania darowizn na zakup leków nierefundowanych. Bydgoski ośrodek był ostatnim dużym centrum onkologicznym, który prowadził taką działalność.

Już 29 stycznia Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową interpretację przepisów, która stanowi, że decyzja o przyjęciu darowizny należy do ośrodka.

W związku z powyższym, Fundacja wystąpiła do ośrodków onkologicznych na terenie całego kraju, pytając o ich decyzję w tej sprawie. Centrum Onkologii w Bydgoszczy zapewniło, że będzie przyjmować darowizny na rzecz pacjentów, którzy rozpoczęli przed dniem 21 stycznia terapię lekami nierefundowanymi.

Jak podaje Fundacja, obecnie dziewięć ośrodków z całego kraju zadeklarowało gotowość przyjęcia darowizny.

- Sprawa darowizn na zakup leków nierefundowanych pokazała również dysfunkcjonalność procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych. Do dzisiaj, pomimo dwóch wystąpień, Fundacja nie uzyskała od Narodowego Funduszu Zdrowia informacji o liczbie pacjentów, dla których sfinansowano terapie – informuje „Alivia”.

W odpowiedzi na pismo skierowane w trybie dostępu do informacji publicznej, NFZ podało, że rozliczanie kosztów leków w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowej odbywa się na podstawie rachunku lub faktury dokumentującej zakup leku, nie wyżej niż kwota określona w decyzji administracyjnej na wydawanie zgody na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH