Ambitne plany, symboliczne kwoty do wydania

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: fakt.pl, PAP, LJ/ rynekaptek.pl   29-12-2017, 12:03

Ambitne plany, symboliczne kwoty do wydania Szacuje się, że na wprowadzenie jednego nowego leku statystycznie potrzebne są nakłady rzędu 1-1,5 mld dolarów (fot. Forsal.pl)

Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin zapowiedzieli przeznaczenie 500 mln zł na program badań nad polskimi lekami przeciw chorobom serca i nowotworom. Na co ta kwota może wystarczyć? Na niewiele - ocenia ekspert.

Pieniądze te mają trafić do najlepszych zespołów badawczych w Polsce, a patenty przygotowywane przez te zespoły będą pozwalały finansować te badania nadal, w perspektywie wielu lat.

"Chcemy pokazać taką dźwignię, która wyniesie polską biotechnologię medyczną do ścisłej światowej czołówki" - zapowiadają obaj panowie.

Problem jednak w tym, że 500 mln zł to z perspektywy wdrażania nowych leków bardzo małe pieniądze. Środki znalezione w budżecie mogą więc być nawet czterdzieści razy za małe, by wynaleźć i wprowadzić do aptek choćby jeden nowy lek - ocenia Fakt24.

Ponadto, jak zauważa Walenty Zajdel, przewodniczący Komisji ds. aptek szpitalnych w Krakowie, od powstania pomysłu na nowy lek do momentu, wprowadzenia do obrotu, mija zwykle od 12 do 15 lat i czas ten stale się wydłuża, przez coraz ostrzejsze wymagania co do bezpieczeństwa i skuteczności. Cały proces składa się z kilku etapów:

- badania laboratoryjne (selekcja cząstki terapeutycznej),
- badania przedkliniczne (próby toksykologiczne na zwierzętach doświadczalnych),
- trzy fazy badań klinicznych z udziałem ludzi,
- proces rejestracji i dopuszczenia do obrotu.

Ile to kosztuje i dlaczego tak dużo? - Szacuje się, że na wprowadzenie jednego nowego leku statystycznie potrzebne są nakłady rzędu 1-1,5 mld dolarów. Uśrednione dane z firmy Roche wskazują, że program badawczo-rozwojowy dla jednego nowego leku wymaga 700 874 godzin pracy, wykonania 6 587 eksperymentów i zatrudnienia 423 badaczy. W skali globalnej rocznie jest wprowadzanych do obrotu około 20 leków innowacyjnych - opisuje ekspert.

Czy to dużo? - Nie, ale ta liczba nie dziwi, gdy poznajemy koszt całego procesu, który przekracza miliard dolarów. W przypadku innowacyjnych leków opracowanie, badania przedkliniczne, kliniczne i procesy rejestracyjne zwykle trwają dłużej niż sama sprzedaż do momentu zakończenia ochrony patentowej. Tylko kilkanaście koncernów farmaceutycznych na świecie ponosi olbrzymie wydatki na badania nad nowymi lekami. Natomiast pozostałe firmy farmaceutyczne wytwarzają leki odtwórcze (generyczne) i nie ponoszą wydatków na badania nad nowymi lekami - dodaje.

Ocenia, że biorąc powyższe pod uwagę jest oczywiste, że Polski przemysł farmaceutyczny może produkować tylko i wyłącznie leki odtwórcze (generyczne). Przypomina też, iż Polska - jako jedyny kraj w UE - nadal nie posiada strategicznego dokumentu "Polityka lekowa państwa".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH