Analitycy oceniają największe hurtownie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: parkiet.com/ rynekaptek.pl   03-07-2015, 09:22

Analitycy oceniają największe hurtownie TOP 3: Neuca na pierwszym miejscu, co do Pelionu i Farmacolu zdania są różne

W tym roku notowania Neuki, Farmacolu i Pelionu, trzech największych w Poslce dystrybutorów leków, zachowują się różnie. Od stycznia akcje Neuki zyskały aż 27 proc., Farmacolu niecałe 6 proc., zaś Pelionu straciły ponad 12 proc. (WIG w tym czasie urósł o 3,3 proc.).

Według analityków największy potencjał do wzrostu mają walory Neuki. – Spodziewam się po spółce bardzo dobrych wyników za II kwartał, kiedy zysk netto ma szansę się podwoić. Rok temu od maja Neuca rozpoczęła konsolidację ACP Pharmy, a koszty restrukturyzacji negatywnie wpływały na wyniki, więc baza porównawcza jest niska. Teraz negatywnego wpływu restrukturyzacji nie będzie – mówi "Parkietowi" Sylwia Jaśkiewicz, analityk DM BOŚ.

Po Pelionie analitycy spodziewają się poprawy wyników w II kwartale, ale głównie będzie to efekt niskiej bazy (w II kwartale 2014 r. spółka zarobiła tylko 2 mln zł netto). – Firma zmieniła rok temu strukturę dystrybucji, jeszcze mocniej rozdzielając segment hurtowy i detaliczny, i potrzebuje silnego wzrostu przychodów, więc wyniki będą mocno zależne od tempa ich zmiany – wskazuje Jaśkiewicz.

Jej zdaniem, problemem Pelionu jest nierentowny segment detaliczny, liczący około 1000 aptek, który de facto nie jest w ogóle przez inwestorów wyceniany: - Duża wartość firmy to właśnie segment detaliczny i gdyby nie było konkretnych planów poprawy wyników, musiałby zostać przeprowadzony odpis aktualizujący jego wartość, ale na razie się na to nie zanosi, zwykle tego typu odpisy dokonywane są w raportach rocznych.

Na razie na rezultatach grupy ciąży konsolidowanie Drogerii Natura, której restrukturyzacja rodzi koszty.

Według ekspertów również Farmacol powinien korzystać z rosnącego rynku.

Więcej: http://www.parkiet.com/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH