Andriukaitis o równym dostępie do leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Janusz Maciejowski/rynekaptek.pl   19-02-2016, 09:44

Andriukaitis o równym dostępie do leków Vytenis Andriukaitis, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności UE. Fot. Rynek Zdrowia

Unia musi tworzyć i robi to obecnie, długofalowy proces dostępu do leków innowacyjnych. Należy także propagować nowe metody refundacji, które sprawdziły się już w Europie - mówił Vytenis Andriukaitis podczas kongresu HCC w Katowicach.

Musimy promować dobre samopoczucie, dostęp do opieki zdrowotnej dla wszystkich obywateli UE, a można to osiągnąć poprzez współpracę wszystkich państw. To są trzy „P” dla zdrowia publicznego: promocja, profilaktyka, ochrona – mówił Vytenis Andriukaitis, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności UE.

 

- Jesteśmy jedna unią i celem jest teraz przedłużenie o dwa lata średniej życia obywateli – mówił Andriukaitis podczas wystąpienia na kongresie HCC. – To jest główny cel wspólnej ochrony zdrowia.

Komisarz przypomniał definicję zdrowia WHO i wspomniał, że jego misję należy rozumieć jako komisarza do spraw zdrowia, a nie choroby. Priorytetem działań wszystkich państw powinno być zwalczanie czynników ryzyka. I tym powinni zająć się wszyscy politycy i ministrowie, a nie tylko odpowiedzialni za zdrowie.

Do głównych zagrożeń zaliczają się tytoń, alkohol i otyłość. W profilaktyce ważne jest, by przekonać ludzi szczepień – nad rozwiązaniem niedoboru szczepionek należy się pochylić w pierwszym rzędzie. To jest droga do walki z zagrożeniem, jakie niesie antybiotykooporność.

- Chcę, żebyśmy wszyscy działali w kierunku promocji zdrowia – mówił komisarz Andriukaitis. – To jest najważniejszy element społecznej gospodarki. Musimy zapewnić, by leczenie było tańsze i dostępne dla wszystkich obywateli.

Państwa unijne, w tym także Polska, powinny zadbać o transparentność systemu i równy dostęp do opieki zdrowotnej dla wszystkich pacjentów.

Unia musi tworzyć i robi to obecnie, długofalowy proces dostępu do leków innowacyjnych. Należy także propagować nowe metody refundacji, które sprawdziły się już w Europie.

Przykładem dobrej współpracy państw UE była walka z ebolą. Obecnie jest kolejne wyzwanie – wirus zika.

Unia tworzy Europejski Korpus Medyczny, do którego Polska powinna dołączyć.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH