Andrzej Stachnik: dostępność do leków pogorszyła się

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: sejm.gov.pl/ rynekaptek.pl   06-05-2015, 10:22

Andrzej Stachnik: dostępność do leków pogorszyła się

Ustawa refundacyjna to było rozwiązanie rewolucyjne. Ta rewolucja dotarła także do nas i zmieniła zupełnie świat hurtowni farmaceutycznych - mówi Andrzej Stachnik, prezes Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych, oceniając efekty wejścia w życie ustawy refundacyjnej.

- Obiektywna ocena jest taka, że powinniśmy dalej pracować nad tym dokumentem – nad tą już zmienioną ustawą – aby stała się ona bardziej precyzyjna i perfekcyjna. Z punktu widzenia hurtowni farmaceutycznych ta ustawa chyba nas najbardziej dotknęła od strony ekonomicznej, bo producenci – pokazują to wszystkie analizy – obniżyli swoje ceny o kilka procent, natomiast hurtownie zostały postawione w sposób radykalny i dramatyczny przed faktem dokonanym obniżenia swojej marży o 50% - ocenia Andrzej Stachnik.

- Jako Związek dokonaliśmy oceny skutków tej ustawy i na nasze zlecenie firma PwC dokonała analizy, która pokazała, że 1% marży to prawie 100 mln zł mniej dla hurtowni polskich – dla hurtowni, które utrzymują zapasy rzędu kilku milionów to jest około 7 mld zł – i finansują codziennie apteki na około 3 mld zł. Bez sprawnie działających hurtowni nie ma w Polsce bezpieczeństwa zdrowotnego kraju, nie ma dostępu do leków. Zostało tylko 10 hurtowni farmaceutycznych. To są polskie firmy, które na bieżąco finansują i zabezpieczają dostęp do około 2 tys. pozycji asortymentowych - mówi prezes ZPHF.

Jego zdaniem, drastycznym pociągnięciem był spadek marży: - Musieliśmy zamknąć kilkadziesiąt magazynów, zwolnić ludzi i ograniczyć poziom serwisu oferowany aptekom. Dzisiaj hurtownie sprzedają 60-70% leków nierefundowanych, a marże są większe w tym przedziale, więc udało się nam odrobić straty, które zostały odnotowane.

W opinii hurtowników, ustawa wprowadziła również inne niekorzystne rozwiązania. Spadła marża apteczna. Okazuje się, że ekonomicznie apteki sobie nie poradziły. Rocznie zamykanych jest tysiąc aptek. Na przestrzeni ostatnich trzech lat zostało zamkniętych prawie 4 tys. aptek. W to miejsce powstały inne apteki, ale są to głównie apteki sieciowe. Ponieważ apteka indywidualna, rodzinna, nie jest w stanie poradzić sobie z tak niską ceną leków, tak niską marżą i nowymi obowiązkami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH