Andrzej Włodarczyk: lista zmian na liście refundacyjnej jest wyjątkowo krótka

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   01-07-2015, 08:35

Andrzej Włodarczyk: lista zmian na liście refundacyjnej jest wyjątkowo krótka Andrzej Włodarczyk ocenia nowelizację listy refundacyjnej

Na liście leków refundowanych, która zacznie obowiązywać 1 lipca, znajdzie się 79 nowych produktów; dla 104 obniżone zostaną ceny. Refundacją zostanie objęta m.in. pierwsza terapia bezinterferonowa dla pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C.

Jak informuje resort zdrowia, minister objął refundacją lek zawierający ikatybant (z odpłatnością ryczałtową) w leczeniu ostrych, zagrażających życiu napadów obrzęku naczynioruchowego u dorosłych chorych na dziedziczny obrzęk naczynioruchowy wywołany niedoborem inhibitora esterazy C1. Lek stanowi kolejną opcję terapeutyczną dla pacjentów z tą chorobą.

Na liście refundacyjnej znajdzie się też lek zawierający adrenalinę w formie ampułko-strzykawki, refundowany w nagłych przypadkach ostrych reakcji alergicznych (anafilaksji), wywołanych przez pokarmy, leki, ukąszenia i użądlenia owadów oraz inne alergeny, jak również w przypadku anafilaksji samoistnej. Lek będzie dostępny z poziomem odpłatności 50 proc. MZ podaje, że lek ten stanowi wygodniejszą opcję terapeutyczną w przypadku konieczności zastosowania adrenaliny samodzielnie - przez pacjenta.

Pozostałe produkty, które od 1 lipca znajdą się w części aptecznej wykazu refundacyjnego, są odpowiednikami dotychczas refundowanych.

Zgodnie z nowymi przepisami dla 104 produktów obniżono urzędowe ceny zbytu. Obniżki wyniosą od 4 gr do 225,89 zł.

Od 1 lipca zwiększyć ma się dostępność leczenia w ramach programów lekowych i katalogu chemioterapii. Refundacją zostanie objęty lek zawierający infliksimab, który będzie stanowić kolejną - obok ustekinumabu, adalimumabu i etanerceptu - opcję terapeutyczną w ramach programu lekowego "Leczenie umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej". Resort zdrowia informuje, że dzięki tej zmianie zwiększy się liczba pacjentów leczonych w ramach programu.

Zmiany na liście refundacyjnej mają też zwiększyć dostępność terapii w przypadku chorób, których leczenie jest już finansowane w ramach programów lekowych lub chemioterapii.

Od 1 lipca zmieniona zostanie kategoria dostępności refundacyjnej dla leków zawierających bendamustynę, stosowanych w ramach programu lekowego "Leczenie chłoniaków nieziarniczych o powolnym przebiegu opornych na rytuksymab". Bendamustyna we wszystkich refundowanych wskazaniach będzie finansowana ze środków publicznych w katalogu chemioterapii. Szerszy będzie też zakres wskazań objętych refundacją dla tej substancji czynnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH