Antyczno – kawiarniana wizja Muzeum Farmacji w Bydgoszczy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: bydgoszcz.wyborcza.pl/rynekaptek.pl   08-12-2017, 12:14

Antyczno – kawiarniana wizja Muzeum Farmacji w Bydgoszczy Są plany utworzenia potężnego Muzeum Farmacji i Medycyny w Bydgoszczy. Co na to ratusz? (For. Archiwum)

Muzeum Farmacji i Medycyny, połączone z ciekawą kawiarnią i wielkim zielarskim ogrodem – tak mógłby wyglądać obiekt, jeśli urzędnicy miasta Bydgoszcz pozwolą na przekazanie budynku po dawnej księgarni Współczesnej - pisze "Gazeta Wyborcza".

- Muzea farmacji są już w większości dużych miast. Ale potężnego Muzeum Farmacji i Medycyny nie mają. Bydgoszcz ma niepowtarzalną szansę, by takie stworzyć – mówił Bartłomiej Wodyński, emerytowany aptekarz, właściciel upadłej już Apteki pod Łabędziem.

Podczas debaty poświęconej sprawie, farmaceuta szczegółowo nakreślił, jak muzeum mogłoby wyglądać.

– Na dole kawiarnia, na górze sale wystawowe i seminaryjne oraz biblioteka. W dół kręconymi schodami wchodzilibyśmy do autentycznej apteki z 1853 r. Za nią jest duży ogród, dawniej zielarski. Aptekarz hodowałby tu rośliny lecznicze i produkował homeopatyki - mówił.

Aptekarz zaproponował także stworzenie ogrodu leczniczego, gdzie można by postawić altanę, a latem sprzedawać zioła i herbaty.

Muzeum farmacji obecnie w Bydgoszczy nie istnieje. Działało od 2003 r. w Aptece pod Łabędziem. Bartłomiej Wodyński, właściciel apteki i pasjonat historii farmacji, przez lata zgromadził potężny zbiór eksponatów. To przedmioty wyszukane w sklepach ze starociami, przywiezione z zagranicznych podróży czy przekazane przez rodziny, w których już wymarły aptekarskie tradycje - łącznie 8 tysięcy pozycji. Obecnie są one w posiadaniu Muzeum Okręgowego, które odkupiło eksponaty od Wodyńskiego.

W dawnej „Aptece pod Łabędziem” na ponownie działać Muzeum Farmacji, jednak uczestniczy debaty chcą, aby miejsce księgarni Współczesnej zostało wykorzystane w celu stworzenia większego, bardziej atrakcyjnego obiektu.

Ratusz lokal po księgarni Współczesnej chce oddać jednak organizacjom pozarządowym. Uczestnicy debaty zamierzają złożyć petycję z prośbą o zmianę planów.

Więcej: http://bydgoszcz.wyborcza.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH