AOTM: porozumienia podziału ryzyka wymagają kompromisu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/rynekaptek.pl   27-10-2014, 15:27

AOTM: porozumienia podziału ryzyka wymagają kompromisu

Agencja nie proponuje instrumentów dzielenia ryzyka (RSS), sprawdza jedynie czy i w jaki sposób wpływają na efektywność kosztową - podkreśla prezes AOTM, Wojciech Matusewicz.

Podczas X Forum Rynku Zdrowia, prezes Agencji przypomniał, że propozycje RSA są składane wraz z wnioskami i analizami do Ministra Zdrowia i tym samym do AOTM.

Ustawa refundacyjna określa kategorie RSS, które mogą być realizowane w Polsce. Są to:

- uzależnienia wielkości przychodu wnioskodawcy od uzyskiwanych efektów zdrowotnych;

- uzależnienia wysokości urzędowej ceny zbytu od zapewnienia przez wnioskodawcę dostaw po obniżonej ustalonej w negocjacja cenie;

- uzależnienia wysokości urzędowej ceny zbytu od wielkości obrotu;

- uzależnienia wysokości urzędowej ceny zbytu od zwrotu części uzyskanej refundacji podmiotowi zobowiązanemu do finansowania świadczeń ze środków publicznych;

- ustalenia innych warunków refundacji mających wpływ na zwiększenie dostępności do świadczeń gwarantowanych lub obniżenia kosztów tych świadczeń.

Z doświadczenia Agencji wynika, że porozumienia dzielenia ryzyka nie są najłatwiejszym narzędziem zwiększającym dostęp do leczenia. - Nie sposób jednak uniknąć poszukiwania kompromisów - dodał prezes.
 
W 2012 roku AOTM otrzymała 52 zlecenia Ministra Zdrowia dotyczące oceny wniosków refundacyjnych. Wśród nich było 26 wniosków z RSS.

W 2013 roku AOTM otrzymała 80 zleceń dotyczących oceny wniosków refundacyjnych. Wśród nich były 52 propozycje RSS dla 51 technologii medycznych. 48 proc. z nich dotyczyło uzależnienia wysokości i ceny zbytu od zwrotu części i uzyskanej refundacji pay-back; ponad 15 proc. - uzależnienia wysokości ceny zbytu od zapewnienia dostaw po obniżonej ustalonej w negocjacjach cenie, a 11,54 proc. - uzależnienia wysokości urzędowej ceny zbytu od wielkości obrotu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH