Aptece nie wypada odmówić przyjęcia leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: dziennik bałtycki, msx/rynekaptek.pl   05-11-2014, 08:16

Aptece nie wypada odmówić przyjęcia leków leki do utylizacji

Chodzi o leki, których pacjenci nie zużyli, a są im niepotrzebne. Problem w tym, że odbiór i utylizacja medykamentów należy do zadań gmin, które nie zawsze wywiązują się należycie z nałożonego na nie obowiązku.

Przepisy nie obligują aptekarzy do odbierania od pacjentów przeterminowanych leków. Nawet wtedy gdy okazują oni paragon świadczący o tym, że zakupu dokonano właśnie w tej aptece - przypominają urzędnicy Ministerstwa Zdrowia. Utylizacja niebezpiecznych produktów i organizacja ich odbioru to zadanie gminy.

Większość aptek przyjmuje jednak od pacjentów leki. Robią to ze względów wizerunkowych. Wiadomym jest bowiem, że pacjent, który zostanie odprawiony z kwitkiem szybko może się zniechęcić do zakupów w placówce, która owszem leki sprzedaje, ale już nie odbiera tych, których pozbyć się chce klient.
Zwrot leków przybiera tempa na Pomorzu. W I półroczu 2014 r. Komunalny Związek Gmin Dolina Redy i Chylonki odebrał od mieszkańców ośmiu gmin od Gdyni po Wejherowo i Szemud (160 aptek) ponad 10 ton leków do utylizacji. Władze czynią to jednak zdecydowanie za rzadko 4 – 6 razy w ciągu roku. Od odbioru do odbioru w aptece zalega zatem średnio od 20 do 30 kg wyrzuconych przez pacjentów leków.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH