Apteka dla każdego? Na to nie pozwalały przepisy prawne w XIX wieku

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: 4wymiar.pl/ rynekaptek.pl   22-02-2017, 13:28

Apteka dla każdego? Na to nie pozwalały przepisy prawne w XIX wieku Wybór zawodu lekarza bądź farmaceuty wymaga ograniczenia chęci pomnażania zysku

W połowie XIX wieku starannie odróżniano aptekarzy od farmaceutów. Jedynie niektórzy farmaceuci po złożeniu egzaminu mieli przyznawany „stopień aptekarza”. I tylko ci ostatni mogli zakładać apteki. Dziś każdy może być właścicielem apteki - pisze Maria Szyszkowska.

Znana filozof opublikowała tekst na temat rynku aptecznego i reklamy leków na portalu 4wymiar.pl.

Publikujemy wybrane fragmenty tekstu:

"Niestety, każdy z nas może stać się pacjentem. Sprawa aptek jest więc sprawą publiczną. Ze zdumieniem stwierdziłam, że już w 1939 roku przedstawiciele Związku Polskiego Przemysłu Farmaceutycznego ostrzegali, że szkodliwe jest dopuszczanie do sprzedaży lekarstw w rozmaitych drogeriach czy wielkich domach handlowych. (...)

"Wszyscy wiemy o tym, jak bardzo kuszące są w mediach reklamy lekarstw. Doszło do sytuacji, w której lekomania staje się plagą. O jej niebezpiecznych skutkach, łącznie ze śmiertelnymi wypadkami, milczy się u nas. (...)

"Uczciwość w szczególny sposób powinna funkcjonować w środowiskach tych zawodów, które są odpowiedzialne za życie i zdrowie człowieka. Wybór zawodu lekarza bądź farmaceuty wymaga ograniczenia chęci pomnażania zysku. Żerowanie na chorych jest naganne. (...)

Dawniej szukano pomocy u aptekarzy. Byli przyuczeni do tego, by jej udzielać i przygotowywali lekarstwa, biorąc pod uwagę indywidualne parametry. (...) Obecnie chorzy stali się środkiem w walce o pieniądze.  (...) Nieprawdą jest, że reklama równa się informacji, czyli że nabywcy swobodnie wybierają lekarstwa. Odwrotnie, są zniewoleni reklamami.

W połowie XIX wieku starannie odróżniano aptekarzy od farmaceutów. Jedynie niektórzy farmaceuci po złożeniu egzaminu mieli przyznawany „stopień aptekarza”. I tylko ci ostatni mogli zakładać apteki. Okazuje się więc, że wymagania etyczne w Królestwie Polskim były wyższe niż w czasach dzisiejszych. Dziś każdy może być właścicielem apteki i otwierać je w bliskim sąsiedztwie już istniejących. Wytwarza to niezdrową konkurencję. Na to nie pozwalały przepisy prawne w XIX wieku".

Więcej: http://www.4wymiar.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH