"Apteka jest placówką ochrony zdrowia, ale nie jest służbą"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: plockwsieci.pl/ rynekaptek.pl   29-06-2016, 08:44

"Apteka jest placówką ochrony zdrowia, ale nie jest służbą"

Radny PO, Grzegorz Lewicki, właściciel kilku płockich aptek zwrócił na ostatniej sesji rady miasta uwagę, że samorząd nakłada apteki obowiązek dyżurowania w nocy, ale nie przekazuje środków finansowych na ten cel. Co na to prezydent Płocka?

- Z mocy ustawy apteka jest placówką ochrony zdrowia, ale nie jest służbą. Miasto nie dopłaca do funkcjonowania aptek, a wymaga, by te dyżurowały w nocy. To pozostałość po latach PRL, kiedy to państwo dopłacało do funkcjonowania aptek – mówił radny Lewicki.

Dodał: - Apteka to działalność gospodarcza, która jest nastawiona na zysk. Dyżurowanie w nocy jest z ekonomicznego punktu widzenia nieopłacalne. Ale nas nikt o to nie pyta. Może by rada miasta dołożyła do każdego takiego dyżuru 200 zł?

Po tym wystąpieniu poprosiliśmy wiceprezydenta Romana Siemiątkowskiego o odniesienie się do tego apelu radnego. Czy według prezydenta miasto powinno dokładać do dyżurów aptek?

Jak informuje portal Płock w Sieci, ten temat urząd miasta skonsultował z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym, który w tej sprawie miał zająć następujące stanowisko:

"Apteki ogólnodostępne mają obowiązek pełnienia dyżurów w określonym przez radę powiatu czasie. Jednocześnie w razie stwierdzenia naruszenia wyżej wymienionego obowiązku, należy zawiadomić organ właściwy do nadzoru nad aptekami w pierwszej instancji, tj. właściwego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, który w razie stwierdzenia uchybień np. w postaci niezaspokajania potrzeb ludności cofa zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej".

Jak dalej informuje GIF, cytowany przez portal Płock w sieci, "żaden przepis prawa nie uprawnia aptek ogólnodostępnych do pobierania wynagrodzenia ze środków samorządów powiatowych za zapewnienie ludności dostępności do świadczeń farmaceutycznych w porze nocnej, niedzielę, święta oraz inne dni wolne od pracy".

- Samorząd powiatowy ma ustawowy obowiązek zagwarantowania mieszkańcom danego terenu dostępności do świadczeń farmaceutycznych realizowanych przez apteki ogólnodostępne, w tym dostępności w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy. Miasto mogłoby zrezygnować z ustalania dyżurów aptek tylko wtedy, gdy zmienią się przepisy – odpowiada prezydent miasta, Roman Siemiątkowski.

Więcej: http://plockwsieci.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH