Apteka ma być miejscem, gdzie kupuje się leki, a nie żelazko

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm, LJ/ rynekaptek.pl   26-07-2016, 08:01

Apteka ma być miejscem, gdzie kupuje się leki, a nie żelazko Wiceminister zdrowia przedstawił w Sejmie zarys prac resortu

Chcemy, aby apteki rodzinne, kiedy będą świadczyły opiekę farmaceutyczną, znowu były miejscem, gdzie kupuje się leki, a nie szampon, żelazko czy jakieś inne nonsensowne rzeczy, które w aptece nie powinny się znaleźć - ocenił wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda.

- Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że ważne jest, żeby na rynku aptek istniała równowaga, to znaczy, żeby funkcjonowały zarówno apteki sieciowe, jak i apteki rodzinne, nazwijmy to tak, małe apteki rodzinne. Oczywiście w tej chwili dochodzi do przesunięć co do tej równowagi w kierunku aptek sieciowych, co obserwujemy i co uważamy za niewłaściwy trend. Stąd z pewnością będziemy starali się ten trend zahamować.

Bez GIF ani rusz?
Minister dodał, że obecnie trwają w Ministerstwie Zdrowia prace nad dużymi nowelizacjami, tj. nad dużą nowelą ustawy refundacyjnej – w tej chwili jest ona w trakcie konsultacji wewnętrznych, wkrótce trafi do konsultacji zewnętrznych – oraz nad dużą nowelizacją Prawa farmaceutycznego.

- To jest główna ustawa, która spowoduje zatrzymanie negatywnych trendów, które obserwujemy. Wkrótce państwo to zobaczycie, niektóre z tych rozwiązań ujrzą światło dzienne – myślę, nawet przed zgłoszeniem dużej nowelizacji Prawa farmaceutycznego do konsultacji społecznych - ocenił dr Łanda.

Wiceminister wspomniał też o pewnych trudnościach, ponieważ na razie zapisy dużej nowelizacji Prawa farmaceutycznego powstają de facto bez głównego inspektora farmaceutycznego.

- Obecnie drugi konkurs, który przeprowadzamy, wciąż nie jest rozstrzygnięty. Kto wie, być może trzeba będzie wkrótce ogłosić trzeci konkurs. Trudno pisze się Prawo farmaceutyczne, jeżeli jest tylko pełniący obowiązki, a nie ma de facto głównego inspektora farmaceutycznego, który potem będzie odpowiadał za realizację tego prawa. Apeluję, żeby w jakiś sposób całą procedurę możliwie przyspieszyć.

Walka z dumpingiem
Dr Łanda przypomniał też, iż to minister zdrowia ustala ceny urzędowe leków refundowanych: - Te ceny, jeżeli chodzi o obrót apteczny, są cenami sztywnymi. Tu rzeczywiście nie ma różnic pomiędzy aptekami sieciowymi a aptekami rodzinnymi. Nie regulujemy natomiast cen leków, które nie są refundowane; byłoby to niezgodne z prawem unijnym, gdybyśmy zaproponowali takie regulacje.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH