Aptekarz, jak lekarz, chce samodzielnie wykonywać zawód

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Eugeniusz Bukiewicz/ rynekaptek.pl   28-12-2016, 08:43

Aptekarz, jak lekarz, chce samodzielnie wykonywać zawód Farmaceuta napisał do senatora

W zakresie zasad otwierania aptek nie bierze Pan pod uwagę oczywistych faktów i ich negatywnych skutków mających wpływ na możliwości prawidłowego wypełniania ich zadań - pisze aptekarz do senatora Tomasza Grodzkiego.

Farmaceuta zwrócił uwagę senatora na jego "ostatnie wypowiedzi na temat poselskiego projektu dotyczącego zmiany Prawa farmaceutycznego w zakresie zasad otwierania aptek".

- Być może dla prawidłowego zrozumienia problemu pomocna będzie informacja, że w aptece - zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne - wykonywana jest usługa farmaceutyczna świadczona przez farmaceutów posiadających samodzielne prawo wykonywania zawodu - zawodu zaufania publicznego regulowanego Kodeksem Etyki Aptekarza RP - zauważa aptekarz.

Zwolennicy stosowania reguł wolnego rynku wobec aptek postrzegają aptekę jako sklep, a leki jako każdy inny towar, który przy wykorzystaniu wiedzy o stanie zdrowia pacjenta służy do realizacji celów biznesowych i maksymalizacji zysku.

Farmaceuta przypomniał słowa senatora, wypowiedziane w debacie telewizyjnej: "Znacznym niepokojem, mówiąc delikatnie, napawa nas program reformy systemu aptek, gdzie chwytliwe hasło "apteka dla aptekarza" może oznaczać, że szpital dla lekarza, kolej dla kolejarza, stocznia dla stoczniowca a dla kogo będzie ekonomia? Dla ekonomisty. To jest projekt, który cofa nas do PRL-owskich czasów, kiedy w mieście były trzy apteki i gigantyczne kolejki".

- Z Pana wypowiedzi wynika, że informacje na temat skali patologii na rynku aptecznym są dla Pana mało istotne - zauważa farmaceuta.

Dodaje: - (...) Na Pana oczach toczy się ostra walka o przyszłą strukturę własności aptek w Polsce, przyszłość zawodu aptekarza i apteki w systemie ochrony zdrowia. Zapewniam Pana, że ja i dwoje dzieci farmaceutów prowadzących w ramach rodzinnej spółki trzy apteki, nie sprzedamy ich, ponieważ są one źródłem utrzymania naszych rodzin. Ale z lękiem każdego dnia patrzymy czy nie otwiera się w naszym pobliżu jakaś apteka sieciowa. 

- I stało się. W miejscowości liczącej ok. 3 tys. mieszkańców, w której prowadzę od kilkunastu lat aptekę, otworzył aptekę biznesmen inwestujący w sieci aptek (narusza zakaz reklamy i stosuje ceny dumpingowe). Kilka miesięcy później w obiekcie sieci spożywczej otwiera się kolejna apteka sieciowa - opisuje farmaceuta.

- Proszę zrozumieć, że każdy farmaceuta - aptekarz, tak jak Pan, chciałby w relacji z pacjentem, bez ingerencji przedsiębiorcy i zmuszania do wykonywania różnych technik sprzedaży, wykonywać samodzielnie swój zawód - dodaje aptekarz.

Cały list w załączniku


Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH