Aptekarz pierwszego kontaktu?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   08-02-2016, 09:03

Aptekarz pierwszego kontaktu? Czy farmaceuta będzie mógł udzielać porad w aptece?

Apteka nie będzie już zwykłym sklepem z lekami, lecz punktem konsultacyjnym. Farmaceuta zaś kimś w rodzaju lekarza od drobnych przypadków, u którego będzie można zasięgnąć fachowej medycznej porady.

Ministerstwo Zdrowia zamierza wprowadzić przepisy zakładające, że część farmaceutów będzie się opiekowała pacjentami (otrzymają na ten cel pieniądze z budżetu państwa) - pisze Gazeta Prawna.

Farmaceuta zmierzy nam ciśnienie krwi, poziom cukru, a także udzieli porad dotyczących stosowania suplementów diety. Takie rozwiązanie ma odciążyć lekarzy, do których pacjenci dość często przychodzą nawet z tak błahymi sprawami.

Branża aptekarska zabiegała o wprowadzenie opieki farmaceutycznej od lat. Poprzedni rząd nigdy oficjalnie nie powiedział „nie”, ale zawsze wskazywał na potencjalne zagrożenia takiego rozwiązania.

– W pełni popieramy proponowane regulacje. Od wielu lat z powodzeniem funkcjonują one na Zachodzie – przypomina Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET skupiającego sieci apteczne.

Równie optymistycznie nastawiony jest Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. – Zmiany podniosą rangę farmaceutów i pozwolą wykorzystać ich potencjał – uważa. I dodaje, że w świetle obecnych przepisów ich rola ograniczona jest niemal wyłącznie do proponowania tańszych zamienników leków.

Jednym z najważniejszym pytań, pozostających na razie bez odpowiedzi, jest to, kto dokładnie sfinansuje opiekę farmaceutyczną.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz podkreśla, że to właśnie w aptece, a nie u lekarza jest czas i miejsce na porady dotyczące np. tańszych odpowiedników.

– Zadaniem aptekarza jest też zapytanie o inne leki, które pacjent zażywa, wskazanie na możliwości występowania m.in. interakcji. Obejmuje to również tryb życia pacjenta, jego sposób odżywiania, a poprzez to ocenę, czy dobór farmakoterapii jest optymalny – wylicza Hamankiewicz.

W ub. tygodniu MZ przestawiło projekt ustawy o świadczeniach w zakresie wdrożenia opieki farmaceutycznej.

W uzasadnieniu do ustawy resort napisał, że farmaceuta powinien pomóc pacjentowi w dokonaniu właściwego doboru leków i suplementów, jak tez udzielić wyczerpującej informacji na temat sposobu ich przyjmowania, przechowywania, jak i możliwości zamiany leku przepisanego na recepcie na inny lek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH