Aptekarze apelują: dość kupczenia lekiem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: pulsfarmacji.pl/ rynekaptek.pl   26-06-2015, 09:29

Aptekarze apelują: dość kupczenia lekiem Aptekarze manifestują przywiązanie do etyki zawodowej

My, aptekarze polscy, mający poczucie obowiązku i powierzonej nam misji w ochronie zdrowia publicznego, wyrażamy swój stanowczy sprzeciw wobec działań oraz złych decyzji rządu i parlamentu, prowadzących do upadku polskiego systemu dystrybucji leków - piszą w manifeście członkowie Ruchu Aptekarzy Polskich.

"Dostrzegamy poważne, negatywne i niekontrolowane zmiany, dokonujące się w obszarze obrotu lekami, stanowiące potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów oraz interesów państwa" - piszą aptekarze w tekście opublikowanym w portalu pulsfarmacji.pl.

Dodają: "Dostrzegamy uporczywy i niebezpieczny dla pacjentów brak leków ratujących zdrowie i życie, wynikający z działań firm farmaceutycznych, aptek sieciowych, hurtowni farmaceutycznych, które łamiąc prawo, sprzedają leki poza granice kraju, osiągając tym samym ogromne zyski. Dostrzegamy istniejący nieoficjalny rynek leków (Internet, ogłoszenia, bazary), pozbawiony kontroli farmaceuty i inspekcji farmaceutycznej, który zagraża zdrowiu i życiu polskich pacjentów".

Jak zapewniają, dostrzegają zagrożenia płynące z „wypychania” aptekarzy, właścicieli pojedynczych aptek z rynku aptecznego przez firmy tworzące sieci aptek, kupczące lekiem, wypaczające ideę aptekarstwa, zmieniające jego tradycyjny charakter w pseudoliberalny, intratny biznes, depczące zasady etyki i rolę społeczną aptekarstwa ze stratą dla systemu opieki zdrowotnej. "Nie jesteśmy w stanie konkurować z wielkim biznesem, który atakuje i niszczy nasze apteki, korzystając z braku prawnych zabezpieczeń" - dodają.

Ich zdaniem zagrożeniem jest niekontrolowane przejmowanie firm posiadających sieci aptek przez zagranicznych inwestorów, którzy nie napotykając na regulacje obowiązujące od dawna w większości państw Unii Europejskiej, dążą do przejęcia polskiego rynku detalicznego obrotu lekami.

Więcej: http://pulsfarmacji.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH