"Aptekarze jako sprzedawcy. To nie godzi w wizerunek zawodu farmaceuty"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wandanowicka.eu/ rynekaptek.pl   09-02-2015, 12:59

"Aptekarze jako sprzedawcy. To nie godzi w wizerunek zawodu farmaceuty"

Szanuję środowisko aptekarskie i nie podważam jego kompetencji. Nie uważam również, że moje słowa umniejszyły ich ważną rolę w społeczeństwie - pisze Wanda Nowicka w liście do prezesa NRA, Grzegorza Kucharewicza.

"Nie zmienia to faktu, że nie mogę zaakceptować stanowiska Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej w sprawie sprzedaży tabletek zawierających octan uliprystalu wyłącznie na receptę, w tym dopuszczoną przez Komisję Europejską do sprzedaży bez recepty tabletkę ellaOne" - dodaje Wicemarszałek Sejmu, odnosząc się do pisma wystosowanego przez szefa aptekarzy, po Jej radiowych wypowiedziach na temat stosowania tabletek "dzień po" bez recepty.

Więcej: Wanda Nowicka nazwala aptekarzy sprzedawcami. NRA oburzona

Wanda Nowicka przypomniała, że podczas audycji w Radiu Zet pytała, "na jakiej podstawie Prezydium NRA wydało stanowisko, by twierdzić tak autorytatywnie, że stosowanie tabletki ellaOne zagraża zdrowiu kobiet, w sytuacji gdy unijne instytucje, jak EMA, uznały ją za bezpieczną. Jeśli może Pan przedstawić odpowiednie badania, to chętnie się z nimi zapoznać" - zapowiada posłanka.

"Moja wypowiedź w Radiu Zet dotyczyła wyłącznie tego, na ile środowisko aptekarskie ma uprawnienia kwestionować dostępność leków, w przypadku, gdy w Unii Europejskiej są one dostępne bez recepty i uznane za bezpieczne dla pacjentów. Tak bezkompromisowe stanowisko NRA może w istotny sposób ograniczyć dostęp do nowoczesnej medycyny i farmakologii. Tymczasem prawem każdego człowieka jest dostęp do osiągnięć nowoczesnej medycyny i nikt nie powinien tego prawa ograniczać, zwłaszcza, że nie idą za tym żadne merytoryczne przesłanki" - dodaje w liście.

Jej zdaniem, nie ma też podstawy prawnej, żeby NRA mogła kwestionować decyzje podejmowane przez instytucje UE. "Nie jest też jej rolą zabieranie głosu w kwestiach zmian dostępności jakichkolwiek leków na receptę lub ez, bo do tego powołane są inne instytucje naukowe i publiczne".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH