Aptekarze: nie mamy prawa legitymować chętnych na ellaOne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: tvn24.pl/ rynekaptek.pl   06-02-2015, 10:01

Aptekarze: nie mamy prawa legitymować chętnych na ellaOne

- Nie ma podstawy prawnej do legitymowania osoby, która chce nabyć lek bez recepty - uważa farmaceuta Przemysław Sajewski. Tego samego zdania są prawnicy.

Inaczej jest w przypadku sprzedaży alkoholu niepełnoletnim. Tam sprzedawcy są wręcz zobowiązani, by w przypadku wątpliwości co do pełnoletności, sprawdzić wiek klienta. Farmaceuci takiego prawa ustawowego nie mają.

Minister zdrowia, Sławomir Neumann, uważa, że to szukanie dziury w całym: - Jeżeli pojawi się taka konieczność, obowiązek legitymowania osób nieletnich kupujących tabletki "dzień po" zostanie wpisany do ustawy.

Sankcji za brak sprawdzenia wieku osoby kupującej tabletkę resort zdrowia nie przewiduje. - To kwestia etyki zawodu - uważa Neumann.

Zdaniem Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie rozporządzenie tworzy martwe prawo. Farmaceuci zwracają też uwagę, że dla młodych osób nie będzie problemem poproszenie starszych kolegów o zakup tabletki.

Zamiast wprowadzania obowiązku legitymowania aptekarze sugerują, żeby wprowadzić zobowiązanie do przeprowadzenia rozmowy przestrzegającej np. przed nadużywaniem leku. Proponują też tworzenie po takich rozmowach anonimowych ankiet, które dostarczyłyby decydentom wiedzy o współczesnej młodzieży. Propozycje te mają trafić do ministerstwa przed końcem terminu konsultacji.

Zgodnie z obecnym projektem resortu zdrowia, tabletki "dzień po" będzie można sprzedać bez recepty osobie tylko po udokumentowaniu wieku powyżej 15 lat. Kobiety, które jeszcze nie mają dowodów osobistych, mogą posłużyć się legitymacją szkolną.

Więcej: http://www.tvn24.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH