Aptekarze: system zaopatrzenia aptek w leki nie sprawdza się

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: warszawa.oia.org.pl/ rynekaptek.pl   26-02-2015, 09:25

Aptekarze: system zaopatrzenia aptek w leki nie sprawdza się

Łódzka Izba Aptekarska poinformowała firmę Eli Lilly o trudnościach w zakupie insuliny Humalog. W odpowiedzi spółki czytamy, że "produkty Lilly, w tym również Humalog, są dostarczane na polski rynek przez niezależnych dystrybutorów".

Spółka dodaje, że "to one decydują gdzie dostarczyć produkt zgodnie z prawem i własnymi procedurami".

Prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, w piśmie do spółki Eli Lilly informuje, że wprowadzony przez firmę system zaopatrzenia aptek nie sprawdza się: "Aptekarze spotykają się z odmowami realizacji zamówień. Skarżą się, że stosowane są odmowy dostaw insulin pod pozorem rzekomego wyczerpania limitu".

"Owe limity, są w opinii Okręgowej Rady Aptekarskiej w Łodzi formalistycznym wybiegiem, swoistym parawanem, za którym kryje się fatalna organizacja zaopatrzenia aptek w insuliny. Czas na pilne zmiany" - pisze szefowa łódzkiej izby aptekarskiej.

"Jesteśmy pewni, że wielkość dostaw insulin Lilly do Polski była i jest wystarczająca do zaspokojenia potrzeb polskich pacjentów. Z tego powodu uważamy, że przyczyny braku dostępności produktu nie leżą po stronie firmy Lilly" - odpowiadają władze firmy farmaceutycznej.

"Nasza firma nie jest w stanie zagwarantować, że produkt będzie dostępny zawsze dla każdej apteki w dowolnych ilościach. Eli Lilly nie prowadzi bowiem obrotu hurtowego na terytorium RP. Z chwilą sprzedaży produktu do dystrybutorów kończy się kontrola nad nim naszej firmy. Nie prowadzimy nadzoru nad sprzedażą produktu przez hurtownie do poszczególnych aptek. Nie wpływamy także na decyzje dystrybutorów odnośnie dystrybucji leków, które od nas zakupili. Z tego względu prosimy apteki o bezpośredni kontakt z hurtowniami farmaceutycznymi, do których regularnie dostarczamy nasze produkty" - czytamy w piśmie.

Te hurtownie to: PGF, Neuca, PGF Urtica, Phoenix Pharma Polska i Farmacol. Jak informuje Eli Lilly, ostatnia dostawa insuliny do ww. hurtowni miała miejsce 12 lutego 2015 roku.

Firma informuje też o uruchomieniu kanału sprzedaży interwencyjnej, "aby móc odpowiadać na potencjalne sytuacje braku towaru w standardowym kanale dystrybucji". Ale jak dodaje, w tym kanale są dostępne ograniczone ilości produktu, przeznaczone do sprzedaży w sytuacjach nagłych. "Kanał interwencyjny nie służy regularnym zakupom ani budowaniu zapasów w aptece" - pada w odpowiedzi.

Więcej: http://www.warszawa.oia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH