Aptekę testamentem? Poważny problem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: kairp-lebek.pl, ms / rynekaptek.pl   05-05-2015, 08:03

Aptekę testamentem? Poważny problem Jak skutecznie zarządzać apteką

Apteka rodzinna jako przedsiębiorstwo podlega dziedziczeniu, nie jest to jednak tak prosta sprawa jakby mogło się wydawać. Spadkobiercy muszą przeprowadzić postępowanie spadkowe, co wiąże się nie tylko z czasem, ale również z nakłądami finansowymi - przestrzegają adwokaci z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych A. Łebek i Wspólnicy.

Sytuacja jeszcze bardziej komplikuje się kiedy do prowadzenia działalności gospodarczej potrzebne są licencje, specjalne pozwolenia lub koncesje. Wydawane są one na właściciela przedsiębiorstwa i wraz z jego śmiercią wygasają. Wtedy, nawet jeśli spadkobiercom uda się przejść przez korowody prawno- finansowe, firma musi zawiesić działalność, bo czas oczekiwania na dokument jest znaczny i trwa co najmniej kilka tygodni, czasem nawet miesięcy. Co oznacza to dla firmy? W najlepszym przypadku ogromne straty.

Czy spadkobiercy znają się na prowadzeniu firmy, czy znają specyfikę branży przedsiębiorstwa, czy potrafią nim zarządzać? To tylko kilka bardzo podstawowych pytań przy założeniu nieskomplikowanej sytuacji. Co się wydarzy jeśli umiera jeden ze wspólników spółki cywilnej? Co wtedy dzieje się ze spółką? Czy nadal istnieje? Jak wygląda kwestia dziedziczenia? Prowadzenie spółki cywilnej tylko przez dwóch wspólników jest dużym zagrożeniem w kontekście omawianej sukcesji, gdyż w przypadku śmierci jednego z nich, nie ma możliwości prowadzenia dalej działalności jednoosobowo (chyba, że plan zakłada właśnie scenariusz mający na celu likwidację firmy). Ale i wtedy potrzebne są z reguły pieniądze, aby opłacić wszystkie koszty pracownicze, wywiązać się finansowo ze zobowiązań względem kontrahentów czy spłacić zaciągnięte wcześniej kredyty - piszą prawnicy z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych A. Łebek i Wspólnicy. 

W ocenie adwokatów, bardzo ważna jest analiza zapisów w umowie spółki, jednakże nawet zapis, że udziały są dziedziczone, nie zawsze jest wystarczający. Niektóre problemy wynikają już z samej konstrukcji prawnej spółki cywilnej. Otóż należy pamiętać, że to wspólnicy osobiście, a nie spółka jako taka, są przedsiębiorcami i występują w obrocie. Zatem śmierć jednego z nich może wiązać się z wygaśnięciem określonych stosunków prawnych (np. umowy), które związane były bezpośrednio z nim (jeśli nie było podpisu drugiego wspólnika).

Nawet jeśli zatem spółkę uznamy za zabezpieczoną formalnie (spadkobiercy wejdą do spółki), mogą pojawić się problemy, bo wygaśnie np. koncesja wystawiona osobiście na zmarłego wspólnika (nie na spółkę). Jeśli w spółce pojawią się nowe osoby, należy zadać pytanie – kim są i jak będą pełnić rolę jako nowi wspólnicy. Czy nie przełoży się to na konflikty wewnętrzne w spółce, czy będziemy mogli samodzielnie dysponować udziałami i jakie kompetencje ma sąd rodzinny, jeśli do spadku dojdą osoby małoletnie - na ten problemy zwracają uwagę prawnicy z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych A. Łebek i Wspólnicy.

Więcej: kairp-lebek.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH