Apteki indywidualne odpowiadają za 45,3% wartości sprzedaży

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IMS/ rynekaptek.pl   10-05-2016, 08:34

Apteki indywidualne odpowiadają za 45,3% wartości sprzedaży Nadal przybywa aptek sieciowych

W ostatnim miesiącu pierwszego kwartału 2016 roku aptek sieciowych było 5 524 (+745 aptek, w porównaniu do marca 2015). Trzy największe, pod względem liczby aptek, sieci to: Dbam o Zdrowie, Dr.Max oraz APTEKA cef@rm 36,6 - wynika z danych IMS Health.

Całkowita wartość rynku farmaceutycznego (segmenty: apteczny Rx i SM, szpital oraz sprzedaże wysyłkowe e-aptek), liczona w cenach detalicznych, w 1Q 2016 roku wyniosła 9 mld zł, co oznacza wzrost o 3,7% rok do roku (rdr), czyli o 321,7 mln zł więcej niż w 1Q 2015 roku.

Zgodnie z przewidywaniami tempo wzrostu rynku farmaceutycznego w I kwartale 2016 roku było niższe niż w I kwartale 2015 roku. Wówczas dynamika wzrostu wyniosła +11,3%, głównie ze względu na wyjątkowo wysoki sezon infekcyjny, który przełożył się na wysoką wartość rynku. Tegoroczne, niższe tempo wzrostu jest zatem wynikiem wysokiej wartości rynku w I kwartale 2015 roku, ale także skutkiem obniżek cen detalicznych niektórych leków czy produktów dostępnych bez recepty.

Czynnik ceny – jako jeden z elementów kształtujących rynek – przyniósł negatywny wpływ na wartość rynku, ponieważ dynamika komponentu ceny w I kwartale 2016 roku była ujemna w każdym z segmentów rynku. Najwyższy spadek komponentu ceny miał miejsce w segmencie leków refundowanych i wyniósł (-)3,6%. Jest to skutek obniżek cen zbytu w trakcje negocjacji cenowych, a także efekt wprowadzania tańszych odpowiedników do leków będących w refundacji.

Dynamika rynku szpitalnego na poziomie 2,3% jest niższa w stosunku do dynamiki rynku aptecznego, która wyniosła 3,6% rdr. Jest również istotnie niższa od dynamiki segmentu szpitalnego w poprzednich dwóch analogicznych okresach.

Dynamika rynku aptecznego (segmenty Rx i SM) na poziomie 3,6% jest niższa od dynamiki rynku w 1Q 2015 roku, która wyniosła 11,0% rdr. Segment leków na receptę wzrósł o ponad 132 mln zł, natomiast segment leków i produktów SM o ponad 142 mln zł.

W 1Q 2016 roku rynek apteczny stanowił ponad 88% całego rynku farmaceutycznego. Największą sprzedaż (wartościowo) wygenerował segment leków na receptę (Rx). Leki Rx – refundowane i nierefundowane miały blisko 57% udziału w rynku aptecznym i wzrost 3,0% rdr. Leki i produkty dostępne bez recepty (SM) stanowiły 43% i osiągnęły wzrost 4,4% rdr.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH