Apteki „na pierwszy rzut oka” niczym się nie różnią

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OIA Kraków/ rynekaptek.pl   09-05-2016, 11:29

Apteki „na pierwszy rzut oka” niczym się nie różnią

Apteki w Niemczech mogą znajdować się wyłącznie w posiadaniu aptekarzy, a liczbę aptek danego właściciela ograniczono do czterech. Tym samym pokrzyżowano plany hurtowni, by wkroczyć na rynek z własnymi aptekami, jak to ma miejsce w Europie już od lat.

Okręgowa Krakowska Izba Aptekarska gościła w Krakowie grupę 26 kolegów i koleżanek aptekarzy z Nadrenii Północnej-Westfalii, głównie mieszkańców Düsseldorfu. Zgodnie twierdzono, że apteki „na pierwszy rzut oka” niczym się nie różnią.

Goście byli bardzo ciekawi struktury własności aptek – jak aktualnie przedstawia się ilość aptek sieciowych w stosunku do aptek aptekarzy. Ciekawiły ich też proporcje w zatrudnieniu personelu w aptekach – stosunek ilości magistrów i techników.

- Kilku aptekarzy zapytało, czy nie znamy jakiegoś magistra farmacji, który zatrudniłby się w aptece w Niemczech, ponieważ potrzebują fachowego personelu. Jak okazało się w trakcie dalszych rozmów, nasi koledzy z Nadrenii obawiają się zmian właścicielskich na rynku aptek - informuje Izba.

Po werdykcie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w maju 2009 roku, apteki w Niemczech mogą znajdować się wyłącznie w posiadaniu aptekarzy, a liczbę aptek danego właściciela ograniczono do czterech. Tym samym pokrzyżowano plany hurtowni, by wkroczyć na rynek z własnymi aptekami, jak to ma miejsce w Europie już od lat.

- Jednak niemiecka grupa hurtowni zamierza wprowadzić we współpracy z aptekami punkty opatrujące otwarte rany, zwłaszcza u osób starszych, obniżając kasom chorych koszt takiego leczenia o połowę. Wspomniana grupa hurtowni działa poprzez swoją filię w sektorze aptek internetowych i wysyłkowych. Hurtownia zamierza budować własne sieci aptek, np. pod marką DocMorris w Szwecji - zauważyli niemieccy farmaceuci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH