Apteki niezależne odpowiadają za 44% wartości sprzedaży

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: QuintilesIMS/ rynekaptek.pl   14-11-2016, 10:38

Apteki niezależne odpowiadają za 44% wartości sprzedaży Firma analizuje sytuację na rynku aptecznym

Całkowita wartość sprzedaży aptecznej, liczona w cenach detalicznych, w pierwszych dziewięciu miesiącach 2016 roku wyniosła 23 mld zł, co oznacza wzrost o 3,9%, czyli o ponad 854 mln zł więcej niż w pierwszych dziewięciu miesiącach 2015 roku - wynika z analizy QuintilesIMS.

W miesiącach styczeń – wrzesień 2016 roku wzrost wartościowy sprzedaży aptecznej (rynek aptek otwartych i sprzedaży wysyłkowych e-aptek), był dwukrotnie niższy w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Odmiennie niż w roku poprzednim, głównym elementem wzrostu okazał się segment leków i produktów dostępnych bez recepty. Wzrost tego segmentu w aptekach otwartych oraz w sprzedaży wysyłkowej przyniósł ponad 490 mln.

W tym samym okresie rynek leków na receptę zwiększył swoją wartość o blisko 360 mln., jednak jego udział w całkowitej wartości sprzedaży aptecznej nieznacznie się zmniejszył - o 0,6 punktu procentowego.

Głównymi czynnikami kształtującymi dynamikę rynku w analizowanym okresie były: infekcja w pierwszym kwartale, zmiana dostępności leków tzw. switch Rx/OTC oraz dynamiczny rozwój kanału sprzedaży wysyłkowych e-aptek na poziomie 45%. Czynniki te wpłynęły na zwiększenie udziału segmentu SM (leki i produkty dostępne bez recepty), który wyniósł 41,8%.

Jednocześnie, pomimo wysokiego wzrostu w segmencie leków nierefundowanych, całkowity rynek leków na receptę osiągnął dynamikę na poziomie 2,8%. Głównym powodem tego niższego wzrostu były obniżki cen detalicznych leków refundowanych, związane z negocjacjami cenowymi z końca 2015 roku. Segment leków refundowanych wygenerował wzrost w kwocie blisko 58 mln zł.

Rynek aptek otwartych
Całkowita wartość rynku aptek otwartych (segmenty Rx i SM), liczona w cenach detalicznych, w pierwszych dziewięciu miesiącach 2016 roku wyniosła 22,8 mld zł, co oznacza wzrost o 3,5%, czyli o ponad 779 mln zł więcej niż w pierwszych dziewięciu miesiącach 2015 roku.

Dynamika rynku na poziomie 3,5% jest niższa od dynamiki rynku w pierwszych dziewięciu miesiącach 2015 roku, która wyniosła 7,6% rdr. Ten niższy poziom wzrostu wynika z negatywnego wpływu negocjacji cenowych w segmencie leków refundowanych, które przyniosły niższe ceny detaliczne leków. To także rezultat sezonu infekcyjnego w poprzednim roku, który zbudował wysoką wartość bazową tego segmentu dla roku 2016, przez co trudniejszym stało się wygenerowanie wzrostu na podobnym poziomie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH