"Apteki to narzędzia do tworzenia fortun"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OIA Warszawa/ rynekaptek.pl   16-06-2016, 10:12

"Apteki to narzędzia do tworzenia fortun"

Zwracamy się z prośbą o ratowanie aptekarstwa polskiego, resztek naszej godności, której pozbawiły nas ostatnio rządzące ekipy, popierające koncerny farmaceutyczne i duże sieci apteczne, które podatki płacą za granicą - apelują podpisani pod listem do premier Beaty Szydło.

- Należymy do krajów Unii Europejskiej, dlatego powinniśmy być traktowani przez Polskie Prawo analogicznie jak nasi koledzy w innych krajach europejskich, gdzie ich ustawodawca gwarantuje im stabilność prowadzenia własnych podmiotów gospodarczych, bo prowadzi stałe konsultacje wszystkich ważnych dla obywateli decyzji zdrowotnych - piszą autorzy listu, dodając:

- Hasło "apteki dla aptekarza" jest w krajach Unii standardem podnoszonym przez Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu, który w swoim orzeczeniu podkreśla, iż leki odróżniają się od innych towarów, a aptekarz niezależny zawodowo jest jedynym gwarantem odpowiedniej jakości leków.

- "Aptekę dla aptekarza" wprowadził w 2011 roku premier Węgier Viktor Orban, zapobiegając w ten sposób koncentracji aptek węgierskich w rękach kilku koncernów zagranicznych, nie płacących podatków w jego kraju. Skutecznie przeszkodził ujemnym zjawiskom ochrony zdrowia pacjentów - piszą autorzy listu.

Dodają: - Premier Orban zrozumiał, że dzięki m.in. takiej decyzji zachowa już i tak bardzo ograniczone zasoby finansowe Państwa i skieruje na właściwe cele, przez wykorzystanie fachowców - rzeczywiście niezależnych zawodowo farmaceutów, którzy prowadzą swoje apteki nie tylko w celu osiągnięcia zysków ale także by realizować swe obowiązki zawodowe.

- U farmaceutów prywatny interes związany z osiąganiem zysków jest ograniczony przez ich wykształcenie, doświadczenie zawodowe i odpowiedzialność, jaka na nich ciąży (...)  Tymczasem w Polsce apteki, których właścicielami może być ktokolwiek, (...) stały się narzędziami do stworzenia znacznych fortun, do powstawania grup lobbystycznego nacisku, które niszczą farmaceutyczny wieloletni dorobek nieraz pokoleniowy - oceniają farmaceuci, prosząc o spotkanie z premier RP.

Więcej: OIA Warszawa

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH